Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Středoafrická metropole padla do rukou povstalců. Prezident uprchl

Svět

  10:26aktualizováno  22:15
BANGUI - Hlavní město Středoafrické republiky Bangui po dni bojů padlo do rukou povstalcům z hnutí Séléka. Prezident François Bozizé uprchl, ale není jasné kam. Dle agentury AFP se ve městě začalo rabovat, při bojích o město padlo šest jihoafrických vojáků. Velitelé povstalců považují dnešek za rozhodující pro osud prezidenta.

Středoafričtí vojáci v Bangui foto: Reuters

Prezident Bozizé uprchl do Konga.

Povstalci z hnutí Séléka do Bangui vstoupili v sobotu a vyzvali prezidenta, aby se vzdal moci. Po klidné noci boje znovu vypuknuly a už dopoledne povstalci oznámili, že dobyli prezidentský palác a že Bozizé uvnitř nebyl. Chtěli také obsadit budovu rozhlasu.

Bozizé podle jednoho ze svých poradců uprchl přes řeku Ubangi do Konga, ale konžská vláda to popřela. Její mluvčí řekl agentuře AFP, že Bozizé nepožádal o vstup do Konga a ani tam nepřijel. AFP také tvrdí, že Bozizé nasedl do vrtulníku, ale kam odletěl, není jasné. Dle agentury Reuters Kongo požádalo Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, aby pomohl s převozem Bozizého rodiny. Jde prý o 25 příbuzných shromážděných v konžském pohraničním městě Zongo. Chtějí se dostat do Gemeny, což je středisko konžské provincie Jižní Ubangi. Bozizé mezi nimi ale není.

Ujal se moci převratem

Dle svědků v hlavním městě začalo rabování obchodů, soukromých domů i automobilů. "Ozbrojení muži rozbíjejí dveře, loupí a pak přijdou civilisté a kradou ještě po nich. Mám strach, nikam nevycházím," řekl agentuře AFP telefonicky jeden z obyvatel Bangui. Mluvčí povstalců řekl, že členové Séléka začnou město střežit a zajistí bezpečnost.

Převrat ve Středoafrické republice ostře odsoudila komise Africké unie, jejíž šéfka Nkosazana Dlaminiová-Zumová vyzvala členské státy, aby společně přijaly rázná opatření. "Stanovy Africké unie předpokládají, že v případě protiústavního převzetí moci bude dané zemi pozastaveno členství v Africké unii. Ti, co jsou za tento stav zodpovědní, budou odsunuti do úplné izolace a přijaty vůči nim sankce," uvedla šéfka unie.

Povstalecký velitel Djouma Narkoyo vyzval vojáky z kontingentu středoafrických států a z Jihoafrické republiky, kteří střežili prezidentské sídlo, aby odevzdali zbraně. Povstalci se probili do Bangui přes asi 400 jihoafrických vojáků, z nichž šest zahynulo.

Bozizé se ujal moci po převratu v roce 2003. Středoafrická republika je jednou z nejchudších zemí na africkém kontinentu, ačkoliv je bohatá na nerostné suroviny. Nezávislost na Francii získala roku 1960, ale od té doby se potýká s násilím. Francie nyní požádala o mimořádnou schůzku Rady bezpečnosti OSN.

Povstalecká koalice Séléka sdružuje tři ozbrojené skupiny a loni v prosinci obsadila asi desítku měst. V lednu povstání ukončila a připojila se k vládě. Dohoda ale měla krátkého trvání. Teď povstalci tvrdí, že politici nesplnili jejich požadavky a nepropustili politické vězně. Chtěli také, aby vláda odvolala jihoafrické vojáky povolané do země k zajištění bezpečnosti. Jejich dalším požadavkem bylo začlenění 2000 povstaleckých bojovníků do armády.

Středoafrická metropole padla do rukou povstalců

Středoafrická metropole padla do rukou povstalců

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...