Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouz, kvůli kterému se letos neudělí Nobelova cena za literaturu, byl odsouzen ke dvěma rokům za mřížemi

Svět

  12:26aktualizováno  15:40
Stockholm - Ve Švédsku byl v pondělí ke dvěma letům vězení odsouzen Jean-Claude Arnault stojící v centru skandálu, který otřásl Švédskou akademií, jež uděluje Nobelovu cenu za literaturu. Byl shledán vinným ze znásilnění. Kvůli skandálu nebude letos Nobelova cena za literaturu udělena.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Fredrik Sandberg/TT via AP

Francouzský fotograf Arnault, který je ve švédských kulturních kruzích známou osobností a je manželem jedné z členek Švédské akademie, čelil obvinění z dvojího znásilnění jedné ženy z roku 2011. Jednoho z obvinění ho soud zprostil. Oběť totiž uvedla, že byla znásilněna ve spánku, a soudci dospěli k názoru, že její popis událostí v tomto případě není hodnověrný. Prokuratura požadovala tříletý trest vězení.

Aféra vyplula na veřejnost loni v listopadu v souvislosti s kampaní proti sexuálnímu obtěžování #MeToo. Ze sexuálního obtěžování Arnaulta nařklo 18 žen. Některé z případů se prý odehrály v prostorách, které patří Švédské akademii. Arnault veškerá obvinění, jež proti němu byla vznesena, již dříve popřel. Arnaultův právník Björn Hurtig se k verdiktu zatím nevyjádřil. V minulosti ale prohlásil, že v případě usvědčení jeho klienta, se proti rozsudku odvolá.

Arnault podle švédského listu Dagens Nyheter také opakovaně předem vyzradil jméno laureáta Nobelovy ceny za literaturu. I toto nařčení Francouz odmítl.

Letos nebude udělena Nobelova cena za literaturu, kvůli sexuálnímu obtěžování

V souvislosti s Arnaultem a jeho manželkou Katarinou Frostensonovou se navíc objevila obvinění ze střetu zájmů. Švédská akademie, která rovněž každoročně rozděluje asi tři miliony dolarů v podobě stipendií, totiž v minulosti finančně podporovala i stockholmské soukromé kulturní centrum Forum, jež Arnault s Frostensonovou vedli.

V souvislosti s těmito aférami Švédskou akademii letos opustilo několik jejích členů. V květnu akademie oznámila, že letos neudělí Nobelovu cenu za literaturu, protože je nejprve zapotřebí obnovit důvěru veřejnosti v tuto instituci. Vyhlášení a předání Nobelovy ceny za literaturu za rok 2018 je o rok odloženo; v roce 2019 tak budou předány ceny dvě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat