Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

BBC: Studenti v Kongu zůstanou raději hladoví, aby si mohli koupit mobilní data

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: AP Photo

Kinhasa Demokratická republika Kongo patří mezi země s nejdražšími mobilními daty na světě. Studenti se tak mnohdy dostávají do situací, že jim po zaplacení internetu nezbývají peníze na jídlo, píše BBC.

„Když jsem měl hlad, váhal jsem, zda si koupit jídlo, nebo 24hodinový balíček internetu do mobilu,“ popisoval Bonheur Malenga BBC. Malengovi je 27 a studuje na vysoké škole. Peníze dostává od rodičů. V poslední době však utratil více než obvykle, protože dělal rešerši na internetu pro svou disertační práci.

„Řekl jsem si, že zůstat hladový jeden den a noc mě nezabije. Tak jsem si koupil internet do mobilu a šel spát s prázdným břichem,“ pronesl. Malenga zdůrazňuje, že jeho přátelé postupují často stejně jako on.

Mladík žije v hlavním městě Demokratické republiky Kongo, kde obyvatelé průměrně 26 % svých příjmů utratí právě za mobilní data. Podle informaci Alliance for Affortable stojí 1 GB mobilních dat v Kongu 10, 71 dolaru, což je v přepočtu asi 250 korun.

Problémy s drahým internetem řešil i Eric Kasinga, který pochází z města Bukavu. Kasinga vzpomínal, jak podával přihlášku na holandskou univerzitu: jedinou možností bylo podle jeho slov navštívit internetovou kavárnu. „Internet byl tak pomalý, že přihlášení mi trvalo tři hodiny místo jedné,“ řekl. Měl však prostředky jen na jednu hodinu. Snažil se to vysvětlit manažerovi kavárny, ale ten na něj údajně začal křičet, že internet není pro chudé. Místo peněz si tak manažer od Kasingy nechal zaplatit novými botami.

Proč jsou mobilní data v Kongu jedněmi z nejdražších na světě, zkoumal expert na digitální práva Kodjo Ndukuma z kinhaské univerzity UPN. Problémem je podle něho skutečnost, že telekomunikační společnosti nemají stanovený žádný cenový strop. Počet odběratelů služeb a firem byl navíc řadu let téměř totožný, takže nedocházelo na trhu k soutěži o zákazníky. „Malý počet operátorů se tak může dohodnout na jedné věci a nikdo je nezastaví,“ kroutil hlavou Kojdo.

Tlaku kvůli ceně internetu čelí i konžská vláda. Od března do října hnutí známé jako La Lucha uspořádalo celkem jedenáct demonstrací, při kterých žádalo snížení cen mobilních dat. Zatím bez úspěchu.

Organizace Alliance for Affordable Internet doporučuje větší liberalizaci trhu. Její zpráva uvádí, že by situaci jednoznačně prospěla soutěž mezi operátory. Dále doporučují spravedlivé podmínky při vstupu na trh.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...