3. prosince 2014 15:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stydím se, všechny jsem zklamal. Prezident Tchaj-wanu rezignoval

Tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou. | foto: Reuters

TCHAJ-PEJ Tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou odstoupil z čela vládnoucí, pročínsky orientované Národní strany (KMT), která utrpěla drtivou porážku v místních volbách. Informovala o tom agentura AP, podle níž tento krok naznačuje plány strany na reorganizaci před prezidentskými volbami chystanými na rok 2016. Strana by podle AP mohla rovněž omezit dialog s pevninskou Čínou.

Ma svou rezignaci oznámil na zasedání ústředního výboru strany; tchajwanským prezidentem zůstane do roku 2016, kdy musí opustit úřad po vypršení povolených osmi let ve funkci.

Stydím se

„Chci se omluvit všem našim stoupencům. Stydím se. Všechny jsem zklamal. Ani v nejmenším se nevyhýbám odpovědnosti za volební prohru,“ řekl Ma.

KMT v sobotním hlasování ztratila převahu v devíti městech a regionech, včetně dosavadních bašt v metropoli Tchaj-peji a třímilionovém městě Tchaj-čungu. Její největší soupeř, Demokratická pokroková strana (DPP), získal sedm mandátů a nezávislí kandidáti dva. DPP neodmítá dialog s pevninskou Čínou, ale nehodlá ustoupit Pekingu a uznat, že Tchaj-wan je nedílnou součástí Číny.

K TÉMATU:

Komunální volby se chápaly jako test současného směřování Tchaj-wanu, který pod Maovým vedením nastolil mnohem vstřícnější postoj k Pekingu. Už šest let tak probíhají rozhovory, které zatím vedly k uzavření dvou desítek obchodních dohod. Právě nové obchodní dohody letos do ulic přivedly 100 000 lidí, kterým se sbližování s Čínou nelíbilo, a jsou považovány za jeden z hlavních faktorů volební prohry KMT.

Tchaj-wan se oddělil od pevninské Číny v roce 1949. Peking usiluje o jeho politickou izolaci a prohlašuje jej za svou odtrženou provincii.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz