Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Summit EU-Turecko o uprchlících se protahuje, některé země odmítají podmínky Ankary

Svět

  17:31aktualizováno  22:15
BRUSEL - Mimořádný summit EU-Turecko k migrační problematice se v Bruselu protahuje. Jednání bylo přerušeno a diplomaté se snaží do závěrečného textu zapracovat pondělní návrhy, se kterými poměrně překvapivě přišel turecký premiér Ahmet Davutoglu. Lídři některých zemí osmadvacítky ale mají s návrhy problém a není tak zatím jasné, jak dlouho diskuse potrvá a zda vůbec dospěje k výsledku.

Lídři Evropské unie a turecký premiér Ahmet Davutoglu během pondělního summitu. foto: ČTK

Podle informovaného unijního činitele je k dohodě nad tureckými návrhy daleko. Je tak možné, že schůzka tuto věc vůbec nerozhodne a vrátí se k ní až například řádný summit EU za dva týdny. Naopak německá kancléřka Angela Merkelová či nizozemský premiér Mark Rutte podle tohoto činitele tlačí unii k dohodě už v pondělí.

„Premiér Davutoglu přišel s novými tureckými návrhy. Je evidentní, že si ještě vyžádají obsáhlou diskusi,“ poznamenal vpodvečer z Bruselu na twitteru český premiér Bohuslav Sobotka.

Vpustíme jen uprchlíky z válečných měst, hlásí Makedonie. Smůlu mají lidé z Bagdádu nebo Damašku

Krátce po 22:00 SEČ stále tak není výsledek summitu vůbec jistý. Davutoglu požádal o další tři miliardy eur (přes 80 miliard korun) do roku 2018 ke stejné částce, domluvené už loni v listopadu. Evropská finanční podpora má v Turecku sloužit ke zlepšení situace více než 2,5 milionu uprchlíků ze Sýrie, kteří jsou na tureckém území.

Mezi nespokojenými je podle informovaných diplomatů například maďarský premiér Viktor Orbán, kterému vadí především Turky navržený systém „jednoho za jednoho“. Tedy, že za každého syrského občana, kterého Ankara převezme zpět z řeckých ostrovů, by EU přijala v rámci rozsáhlého programu přesídlení jednoho syrského uprchlíka s právem na azyl z Turecka. Orbán dává už delší dobu najevo hlasitý odpor ke všem formám přijímání uprchlíků a migrantů.

Davutoglu v pondělí své evropské partnery novými návrhy a požadavky zaskočil, připouštějí diplomaté. Některým lídrům podle nich vadí způsob, jakým byli s plánem seznámeni. Turci žádají další tři miliardy eur k už loni dohodné stejné částce, rychlejší zjednodušení vízové povinnosti a otevření nových kapitol přístupových rozhovorů.

„Obsáhlá diskuse“

Chtějí také dohodu o rozsáhlém programu přijímání syrských uprchlíků z Turecka zeměmi EU, která by souvisela právě s tureckou ochotou brát zpět migranty, kteří se pokoušejí dostat na řecké ostrovy v Egejském moři.

Voliči evropských politiků ztratili s uprchlíky soucit, říká přední sociolog

Summit, kde se ještě čeká společná večeře s Davutogluem, by tak mohl skončit jen s polovičním výsledkem. Tím by bylo přijetí závěrů zmiňujících mimo jiné uzavření balkánské migrační trasy či podporu a pomoc Řecku s hrozící humanitární katastrofou.

Turecké požadavky

  • Turecko začne z řeckých ostrovů přebírat zpět migranty, kteří tam dorazili nelegálně. Podmínkou je rozhodnutí unie spustit rozsáhlý projekt přesídlení syrských občanů s právem na azyl EU přímo z Turecka. Ankara přitom navrhla, aby za každého Syřana, kterého přebere od Řecka, přijala EU jednoho občana téže země s právem na ochranu.
  • Turecký návrh předpokládá, že Turci převezmou zpět všechny migranty, kteří se z jeho území od určitého data dostanou na řecké ostrovy. Opatření má být dočasné, odůvodněné je humanitárními ohledy a EU by je financovala.
  • EU by ovšem měla z dotyčných ostrovů nejprve odvézt všechny migranty, kteří se na nich nyní nacházejí. Repatriací se tak má začít využívat až vůči lidem, kteří se na ostrovy dostanou od dohodnutého data.
  • Turci také předpokládají, že by na ostrovy Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos umístili potřebný počet svých styčných důstojníků, aby celá operace mohla hladce fungovat. Vztahy mezi Aténami a Ankarou jsou přitom dlouhodobě napjaté.
  • Turci se ve svém návrhu zmiňují také o rychlejším uvolnění víz do června letošního roku a o přípravě na rozhodnutí o otevření nových přístupových kapitol.
Autor: