Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Summit EU zasáhl spor Německa a Polska

Svět

  21:09
BRUSEL - Více než debatami o nové evropské smlouvě žije summit Evropské unie diplomatickými spory mezi Německem a Polskem. Polský premiér Jaroslaw Kaczynski připomněl velmi hlasitě Němcům hrůzy druhé světové války.

Polský prezident Lech Kaczynski a německá kancléřka Angela Merkelová na summitu EU. foto: ČTK

Němečtí politikové, ale i nestranní zahraniční státníci zavlékání historických problémů do
institucionálních reforem EU a mezi 27 členských zemí odmítli. Premiér Jaroslaw Kaczynski, který na summitu není a Polsko zastupuje jeho bratr prezident Lech Kaczyäski, dnes v rozhlasovém rozhovoru zdůvodňoval požadavky Varšavy na větší vliv polských hlasů v EU ztrátami na polském obyvatelstvu za druhé světové války.

"Žádáme jen, abychom dostali zpět, o co jsme přišli. Kdyby Polsko neprožilo léta 1939 až 1945, mělo by 66 milionů obyvatel," řekl premiér země se 38 miliony obyvatel.

"Taková vyjádření bolí a ve 21. století by se už neměla dělat," řekl na summitu předseda Evropského parlamentu, německý politik Hans-Gert Pöttering. "Pokud se debata povede tak, jak to dělá Jaroslaw Kaczynski, lze na evropskou integraci zapomenout," uvedl premiér největší německé spolkové země Bavorska a předseda vládní strany CSU Edmund Stoiber.

"Nápad, aby se dnešní rozhodnutí o poměrech hlasů zakládala na druhé světové válce, je absurdní," řekl dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. Mimo jiné z válečných ztrát polský premiér odvozuje požadavek na změnu hlasovacích systémů, které by posílily váhu Polska a snížily vliv Německa.

Pozorovatelé poukazují na to, že pro Varšavu se poměr při hlasování v ministerské radě unie stal klíčovou otázkou a postup polské diplomacie do značné míry ovlivňuje i rivalita s Německem. Polsko přes odpor většiny členů EU prosazuje větší váhu států střední a menší velikosti vůči velkým zemím Německu, Francii, Británii a Itálii.

Jedinou zemí, která iniciativě vyjadřuje opatrnou podporu, je Česko. Praha ale zároveň usiluje o kompromisní řešení. Zamítnutá euroústava, ze které u hlasovacích poměrů většina států vychází, předpokládá, že se bude hlasovat "dvojí většinou" - návrh projde, pokud pro něj bude 55 procent členských států a současně 65 procent obyvatel EU.

Podle Prahy by údajně měla být zachována většina členských států, ale zmírněna by byla většina obyvatel z 65 na 62 procent. Současně by ale blokující menšinu (tedy 38 procent obyvatel) muselo tvořit aspoň pět států, namísto nynějších čtyř. Oba návrhy omezují vliv velkých států EU.
Autoři: ,