Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Summit V4 v Jeruzalémě se ruší. Kvůli neúčasti Polska, které pobouřily výroky Netanjahua o holokaustu

Svět

  12:23aktualizováno  14:26
Jeruzalém - Summit visegrádské čtyřky (V4) se v Izraeli kvůli neúčasti Polska neuskuteční, řekl v pondělí novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Mohl by se podle něj konat v druhé polovině roku, až bude Česká republika skupině čtyř středoevropských států předsedat. V Izraeli se nyní uskuteční bilaterální jednání. Netanjahu se setká s premiéry Česka, Maďarska a Slovenska, uvedl mluvčí izraelského ministerstva zahraničí. Slovenský premiér Peter Pellegrini a maďarský předseda vlády Viktor Orbán už jsou podle Babiše na místě.

Polský (vlevo) premiér Mateusz Morawiecki a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. foto: Reuters

Polsko se odmítlo summitu zúčastnit kvůli údajným protipolským výrokům nejvyšších izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. S odkazem na vyjádření polského premiéra Mateusze Morawieckého o tom informovala polská tisková agentura PAP. Varšava zároveň požádala, aby se v pondělí v Bruselu na okraj summitu ministrů zemí Evropské unie sešli šéfové diplomacií visegrádských států.

„Víceméně jsme se domluvili, že setkání V4 by mohlo být až v druhé polovině tohoto roku, kdy Česká republika má převzít předsednictví,“ řekl Babiš. Čeští zástupci podle něj měli v Izraeli program naplánovaný po většinu času mimo V4. Mimo jiné chce s místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karlem Havlíčkem prezentovat inovační strategii.

Slovensko, které nyní visegrádské čtyřce předsedá, oznámilo, že na žádost Polska se summit čtveřice středoevropských zemí s Izraelem přesouvá na druhé letošní pololetí. „Stane se tak na základě požadavku Polské republiky, která tak reaguje na aktuální vývoj vztahů mezi Izraelem a Polskem,“ sdělila ČTK mluvčí předsedy slovenské vlády Patrícia Macáková. Dodala, že premiéři Česka, Maďarska a Slovenska využijí návštěvu v Jeruzalémě kromě bilaterálních schůzek s izraelským kolegou také ke společnému setkání.

„Tři premiéři přijíždějí a budou mít schůzky s (izraelským) premiérem,“ napsal v pondělí v textové zprávě agentuře Reuters mluvčí ministerstva zahraničí Emmanuel Nahšon.

Babiš ještě čeká na telefonáty s premiéry Pellegrinim a Orbánem. „Cesty se změní na bilaterální jednání jednotlivých států a summit V4 s Izraelem nebude,“ doplnil.

Spor mezi Polskem a Izraelem vyvolaly komentáře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a nejnověji také úřadujícího ministra zahraničí Jisraela Kace o podílu Poláků na vyvražďování Židů za druhé světové války.

To, že by Netanjahu polský národ obviňoval z podílu na holokaustu, popřela izraelská velvyslankyně ve Varšavě. O chybné interpretaci Netanjahuových slov hovořil i úřad izraelského premiéra. Netanjahu kvůli sporu v neděli s Morawieckým telefonoval a podle polských médií mu řekl, že absolutně neměl na mysli, že by všichni Poláci kolaborovali, ale že mu šlo pouze o individuální případy. V neděli a také v pondělí však premiérova slova potvrdil a ještě zesílil úřadující izraelský ministr zahraničí Kac, podle něhož je polský antisemitismus historickou skutečností.

„Dějinnou pravdu nelze změnit. Mnoho Poláků kolaborovalo s nacisty a podílelo se na zabíjení Židů během holokaustu. (...) Antisemitismus byl Polákům vrozený před holokaustem, během něj i po něm,“ řekl v pondělí podle Reuters v rozhlase Kac, jehož rodiče přežili hromadné vraždění Židů během druhé světové války. 

Morawiecki v neděli svou cestu do Izraele odvolal a vedením delegace pověřil ministra zahraničí Jacka Czaputowicze, nakonec ji podle PAP Polsko zrušilo úplně.

Holokaust je v Polsku stále citlivé téma

Jedním z nejcitlivějších témat v současném Polsku je i po mnoha desetiletích od konce druhé světové války holokaust, tedy systematické vyvražďování Židů provozované nacistickým Německem. To mělo na území dnešního Polska mnoho koncentračních a vyhlazovacích táborů. Genocidní politika nacistů zahubila v Polsku asi tři miliony Židů, tedy polovinu z celkového počtu vyhlazených evropských Židů.

Podle historiků bylo na 100 tisíc polských židů před holokaustem zachráněno jen díky obětavé pomoci Poláků, z nichž 2000 za to zaplatilo životem. Ostatně mezi Spravedlivými mezi národy, což je izraelský termín označující lidi nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů před holokaustem, je nejvíc Poláků, přes 6800. jako příklad by mohl sloužit legendární kurýr mezi polským odbojem a exilovou vládou v Londýně Jan Karski, který publikoval první oficiální zprávy o holokaustu. Jeho snaha ale zůstala bez odezvy. Svět se totiž zdráhal jeho svědectví uvěřit a nepodnikl žádné akce na zastavení holokaustu.

Nicméně podle historiků je jisté, že v Polsku před válkou antisemitismus existoval a že někteří Poláci nebránili odstranění židovských spoluobyvatel ze společnost během nacistické okupace. A vedle spousty statečných a odvážných Poláků, kteří za nacistické okupace s nasazením vlastního života zachraňovali židovské sousedy anebo se jim alespoň snažili pomoci, byli i tací, kteří Židy udávali německým úřadům, čímž přímo či nepřímo způsobili jejich smrt.

Na začátku tisíciletí Polskem otřásla kniha Sousedé amerického historika polského původu Jana Tomasze Grosse, který píše o událostech z léta 1941 v městečku Jedwabnem. Místní Poláci ve stodole zmasakrovali nejméně 340 Židů. Kniha neukazovala Poláky v roli obětí, jak byli do té doby zvyklí, ale jako pachatele. Gross v knize, která se mimo jiné opírá o studie polského Ústavu národní paměti, napsal, že vraždu spáchali místní Poláci, "zcela normální lidé, montéři, ševci, rolníci, starosta, prostě všichni", zatímco Němci masakru pouze přihlíželi.

V roce 1996 za to Gross i jeho žena dostali od tehdejšího prezidenta Aleksandra Kwaśniewského Řád za zásluhy Polské republiky, v lednu 2016 prezident Andrzej Duda požádal o odebrání tohoto řádu. Duda to odůvodnil "pokusem zničit dobré jméno Polska".

Autor: