Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
130 let

Lidovky.cz

Sunnité volby nebojkotovali

Svět

  12:22
BAGDÁD - Jedinou oběť si zatím vyžádaly útoky povstalců, kteří odmítají dnešní parlamentních volby v Iráku. Hlasování se jinak odehrálo v klidu a k urnám se hojně dostavili i sunnité, kteří dříve volby bojkotovali.

Irácké volby foto: ČTK

První předběžné výsledky se očekávají ještě dnes večer, avšak oficiální výsledky budou zřejmě známy až koncem prosince.

K rannímu útoku na silně střeženou zónu centra Bagdádu se dopoledne přihlásila skupina napojená na iráckou Al Kajdu. V internetovém prohlášení Armády vítězného společenství se uvádí, že k útoku byly použity dalekonosné střely. Cíl tato skupina označuje za "místo bezvěrců a prostituce".

Armáda vítězného společenství je jedna z pěti skupin, které tento týden volby označily za nelegální. Oznámily také, že budou pokračovat ve válce za islámský stát. K pětici patří také irácká Al Kajda hledaného Jordánce abú Músy Zarkávího.

Další výbuchy byly po zahájení hlasování hlášeny z Mosulu, Ramádí a Tikrítu. V Mosulu při útoku zahynul člen nemocniční stráže.  Ministr vnitra Bajan Bákir Súlagh v poledne oznámil, že bezpečnostní situace je ve většině provincií dobrá. "Doufám, že to tak vydrží až do konce hlasování," prohlásil ministr.

Podle americké armády volby zajišťuje 250.000 členů iráckých bezpečnostních sil, jimž kryjí záda američtí vojáci.  Novináři, kteří jsou v terénu, hlásí, že Iráčané se ranním násilím nenechali odradit. Mnozí k místnostem přicházejí zahalení do irácké vlajky a s hrdostí na kamery ukazují ukazováčky od inkoustu, jímž je každý, kdo odvolí, označen.

"Hlasuji, aby odešli Američané"
Volební místnosti byly otevřeny i v sunnitských oblastech. Volí se ve Fallúdži i v Ramádí a sunnité ve srovnání s lednovými volbami přicházejí v hojném počtu. Odboj, který tvoří právě převážně sunnité, při minulých volbách voliče zastrašoval. Tentokrát ale radikální skupiny daly najevo, že na volební místnosti útočit nebudou.

"Přišel jsem volit, abych dokázal, že sunnité v Iráku nejsou menšinou. V minulých volbách jsme prohráli, ale tentokrát obhájíme svou vůdčí roli ve vedení země," řekl právník Jahjá Abdal Džalíl, který volil v Ramádí.  Také učitel Chalíd Faváz z Fallúdže chtěl svým hlasem zabránit tomu, aby byli sunnité vytlačeni na okraj společnosti.

Studenta Jasína Muhammada Sámarru k volbám přivedlo přání, aby se do vedení Iráku nedostala jen jedna náboženská skupina. Ve fallúdžské střední škole stálo před hlasovací místností několik set sunnitů. Odevzdat hlas je podle nich šance, jak dostat Američany z Iráku.

V sunnitské bagdádské čtvrti Adamíja dopoledne odvolila třetina oprávněných voličů. "Volíme sunnitské kandidáty, protože ti nás ochrání a nedopustí, aby nás bili," řekl sedmdesátník Chalí Ibráhím. Velká účast je hlášena také ze severních měst Mosul a Kirkúk.

V hojném počtu volí většinoví šíité, kteří doufají, že budou stejně jako v lednu vítězi. Většina z nich podobně jak většina Kurdů volby chápe jako definitivní tečku za sunnitskou vládou Saddáma Husajna.

Ve volbách jde o obsazení 275 křesel iráckého parlamentu. O čtyřletý poslanecký mandát se uchází přes 7600 kandidátů. Právo volit má víc než 15 milionů Iráčanů.
Autoři: ,

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...