130 let

Evropský parlament | foto: AFP

Supranacionalismus je pro Evropu nebezpečný

Svět
  •   12:07
VÍDEŇ - Václav Klaus opět připomněl Bruselu, jak nahlíží na jeho politiku. Český prezident tvrdí, že vývoj v EU se ubírá směrem k supranacionalismu, který je politicky a ekonomicky nebezpečný. Svůj postoj vyjádřil Klaus v rakouském deníku Die Presse den před návštěvou této země.

Českého prezidenta především zklamal červnový summit Evropské unie. "Na této schůzce se řešily zásadní otázky budoucnosti Evropy, ovšem její závěry nesplnily očekávání," uvádí Klaus. Debata v Bruselu podle něj nebyla dost hluboká ani prozíravá. Skutečné problémy EU obcházela a pro něj i "pro všechny skutečné evropské liberály byla velkým zklamáním".

"Diskuse o formulích většinového hlasování byla jistě zajímavá a pro některé účastníky i důležitá, ale podstata evropských problémů je někde úplně jinde. Důležité není, jak máme v EU hlasovat, ale o čem musíme hlasovat," zdůrazňuje prezident.

"Politikové, kteří se na summitu shromáždili, rozhodli předat více kompetencí do Bruselu a systém veta v důležitých oblastech eliminovat," pokračuje Klaus. "V tom vidím velkou chybu, ale ještě větší chybu spatřuji v tom, že to Evropanům jasně a zřetelně neřekli. Měli nahlas říct, že prakticky schválili odmítnutou evropskou ústavu," píše český prezident.

Klaus: Někteří bruselští politici parodují kritiky
"Jsem přesvědčen, že tento vývoj není pozitivní. Obzvlášť nepřijatelné pak je označovat jakoukoli kritiku těchto tendencí za politicky nekorektní, za pesimismus nebo skepticismus, za reakční pozici nebo dokonce politickou slepotu," tvrdí dále Klaus.

"Kritické argumenty nechtějí lidé jako Hans-Gert Pöttering, Jo Leinen, Josep Borell nebo Elmar Brok slyšet. Lehkomyslně odmítají všechny námitky, které se nehodí do jejich představ. Předem tyto námitky kritizují a parodují je. I to zažívali lidé jako já, kteří museli žít dlouhá desetiletí za železnou oponou, v komunistických dobách, a proto víme, že to nesmíme ignorovat nebo podceňovat," uvádí Klaus.

Opakovaně pak zdůrazňuje, že jeho kritika není zaměřena proti evropské integraci a spolupráci, nemá za cíl oživování evropských antagonismů ani nastolování nové fáze nacionalismu, jak někteří tvrdí. "Moje kritika se týká forem a metod evropské integrace, které v posledních letech vznikly a zesílily a které mění původní integraci v unifikaci. Týká se vývoje směrem k supranacionalismu, který podle mě nejen není nutný, ale je politicky nebezpečný a ekonomicky brzdící," napsal Klaus v komentáři pro Die Presse.

Autor: Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás