Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svatba s útočnými puškami. Na bohoslužbě v USA si věřící nechali požehnat zbraně

Svět

  20:13
PRAHA/wASHINGTON - Jedna z odnoží náboženského hnutí Církev sjednocení, které kritici označují za heretické, šarlatánské a antisemitské, uspořádalo ve Spojených státech kontroverzní bohoslužbu, během které několik desítek párů s poloautomatickými puškami AR-15 obnovilo své manželské sliby. Kontroverzní ceremonie, kvůli které zrušila výuku nedaleká škola, se uskutečnila ve středu; tedy ve stejný den, kdy střední škola v Parklandu na Floridě, kde bylo před dvěma týdny zastřeleno 17 lidí, obnovila výuku.

Muž drží během ceremonie zbraň. foto: Reuters

Trump chce regulovat přístup ke zbraním. Slíbil to přeživším floridského masakru

Ve Spojených státech po masakru na Floridě nabírá na síle hnutí vedené studenty, které žádá zvýšení věkového limitu na prodej střelných zbraní a také zpřísnění podmínek pro jejich pořízení.

Proti omezením se naopak staví řada republikánských zákonodárců a vlivná Národní asociace držitelů zbraní (NRA), kterou s Republikánskou stranou pojí úzký vztah. K hlasitým zastáncům práva vlastnit zbraň se hlásí i jihokorejský pastor Mun Hjong-džin, jehož zesnulý otec Mun Son-mjong založil Církev sjednocení.

Věřící během bohoslužby drží zbraně.
Žena během bohoslužby zpívá národní hymnu a drží přitom svou pušku.

Církev sjednocení je známá masovými svatbami. Munův nejmladší syn Hjong-džin pokračuje v náboženských šlépějích svého otce a vytvořil menší odnož Církve sjednocení, která vedle modliteb hlásí i právo na zbraně. Mun mladší, kterého někteří označují za homofoba a pravicového radikála, na portálu YouTube často ke svým příznivcům promlouvá s puškou AR-15 v ruce. Své věřící považuje za osoby, které rozhodují o osudu svých rodin a které mají právo své blízké i víru bránit.

Ve středu Mun uspořádal v Pensylvánii ceremonii, při které lidé mohli uzavřít sňatek, případně manželský slib obnovit, a při které se dostalo jejich přineseným zbraním požehnání. Zúčastnilo se jí asi 500 lidí.

Americká média bohoslužbu popsala jako bizarní. Účastníci ceremonie drželi pušky a na hlavách měli koruny. Některé koruny byly vyzdobeny tak, aby připomínaly, že jsou vytvořeny z nábojnic. Podmínkou nicméně bylo, že účastníci akce směli přijít jen s nenabitými zbraněmi, které měly být navíc zajištěné proti náhodnému zmáčknutí spouště.

Ceremonie vyvolala mezi částí veřejnosti pobouření. Místní základní škola na celý den zrušila výuku a před kostelem se sešlo několik demonstrantů, kteří žádali uctívání Boha, a ne zbraní.

Autor: