5. února 2019 13:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švédská aktivistka ho zachraňovala před deportací. Ani jsem nechodil ven, říká Afghánec

Afghánec Ismail Khawari. Švédská aktivistka se ho snažila uchránit před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afghánec Ismail Khawari. Švédská aktivistka se ho snažila uchránit před... | foto: facebook.com

KÁBUL/PRAHA Švédská aktivistka se ho snažila uchránit před deportací. Sám však připouští, že se dobře v zemi neintegroval, neučil se a ani nezískal pracovní povolení. Úřady jej nakonec deportovaly do země, kde nebyl od šesti let.

„Jen jsem seděl doma,“ říká k důvodům vyhoštění ze Švédska Afghánec Ismail Khawari v rozhovoru po server DW. Právě jeho se snažila před vyhoštěním zachránit švédská aktivistka Elin Erssonová, a tak blokovala odlet letadla, kterým měl Khawari letět. Nakonec se ukázalo, že na palubě letadla nebyl a byl vyhoštěn přes jiné letiště.

„Moje matka a sestry žijí ve Švédsku. Já se narodil v Afghánistánu, ale nevím kde. Bylo mi šest, když jsme utekli do Íránu. Tam jsem žil asi 14 let,“ vyprávěl svůj životní příběh Khawari, který se pokusil získat azyl ve Švédsku, ale neúspěšně.

„Neměl jsem povolení pracovat a ani jsem se nic nenaučil. Přestože jsem tam žil dlouho, neuměl jsem jazyk. Měl jsem hodně psychických problémů, nechodil jsem ven,“ vysvětloval Khawari. Aby se zachránil před deportací, odcestoval do Německa, kde se opět pokusil získat azyl. Ani tam však neuspěl a při návratu do Švédska jej zadržela policie.

„Byl jsem držen v detenčním centru po osm měsíců. Nejprve v Malmu, poté v Göteborgu a nakonec ve Stockholmu. Bylo to strašné. Chovali se ke mně špatně. Sotva jsem to ustál. Nazývají to sice deportační vazba, ale je to spíše vězení, kde s vámi zachází jako s dobytkem. Hlídači jsou rasisté, kteří vám nechtějí pomoci,“ stěžoval si Afghánec na podmínky po zadržení. Nakonec byl deportován do Afghánistánu i přes pokus o záchranu ze strany Elin Erssonové.

„Nikoho tu neznám. Jen jednoho chlapce, kterého jsem poznal v deportačním středisku. Nemám kam jít,“ zakončil rozhovor s reportéry Khawari. Některé oblasti Afghánistánu považuje švédská vláda za bezpečné a běžence tam vrací.

25.července 2018 v 13:01, příspěvek archivován: 05.února 2019 v 12:36

VIDEO: Swedish activist Elin Ersson refused to sit down on a plane in order to keep an Afghan man from being deported. Her live video of the incident went viral, sparking a massive debate - on board and online. #DWStories https://t.co/GXzk5B75qv

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Swedish activist Elin Ersson refused to sit down on a plane in order to keep an Afghan man from being deported. Her live video of the incident went viral, sparking a massive debate - on board and online. #DWStories https://t.co/GXzk5B75qv

„Ve Švédsku nemáme trest smrti, ale deportace do země, ve které je válka, může smrt znamenat,“ vysvětlila loni Erssonová pohnutky svého činu.

Erssonová loni v létě nastoupila do letadla společnosti Turkish Airlines, které mělo z jihošvédského Göteborgu zamířit do Istanbulu. Jejím cílem bylo zabránit letadlu ve startu a znemožnit tím deportaci mladého Afghánce.

Aktivistka si přes opakované výzvy palubního personálu odmítla sednout na své místo. Letadlo přitom nesmí vzlétnout, dokud všichni pasažéři nesedí.

Svou akci Erssonová natáčela po celou dobu na mobilní telefon a přenášela ji živě na Facebook. V pondělí kvůli incidentu stanula před soudem. Erssonová čelí obžalobě kvůli porušení leteckého zákona, informovala agentura DPA. Hrozí jí pokuta nebo až šest měsíců za mřížemi a rozsudek by měl padnout 18. února.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!