15. září 2015 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švédská iniciativa: běžence budeme převážet letadlem. Aerolinky se k tomu nemají

Necelé 2 tisíce Syřanů čekají na nalodění na trajekt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Necelé 2 tisíce Syřanů čekají na nalodění na trajekt. | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ Méně utopených a méně riskantních cest přes moře. To je smysl nápadu, s nímž přišla skupina švédských právníků a obchodníků, kteří by rádi uprchlíky z Turecka přepravovali na sever Evropy přímými leteckými spoji. Jejich vize má však několik háčků – může narazit na turecké úředníky i neochotu aerolinek.

„První letadla pro běžence poletí dříve, než ve Stockholmu napadne první sníh,“ prohlašují ambiciózně autoři projektu nazvaného Refugee Air. Jak konkrétně by však doprava na trase Turecko-Švédsko měla vypadat, zatím neupřesnili.

Jejich smělé plány přitom mohou poměrně snadno ztroskotat – například na evropských imigračních předpisech, které počítají s velmi přísnými postihy pro aerolinie, jež na území osmadvacítky přepraví pasažéry bez platných dokladů.

„Kdosi u přepážky“

„O tom, kdo se dostane nebo nedostane na palubu, tak aktuálně rozhoduje kdosi u přepážky v turecké Antalii. Už jsme ale zahájili jednání s vybranými aerolinkami a pokud se nedohodneme, budeme pro uprchlíky vypravovat charterové lety, nebo si zajistíme vlastní letadlo,“ uvedla pro britský deník The Guardian spoluzakladatelka Refugee Air Susanne Najafiová.

Další neznámou je, zda by uprchlíkům odlet povolili turečtí policisté. Ti totiž o tom, že by na Západ pouštěli osoby bez dokladů, zatím nechtějí ani slyšet. „Debatujeme s úřady, situaci se snažíme řešit,“ vzkázali ovšem autoři projektu. „Navíc počítáme s vytvořením jakýchsi předodletových táborů, kde bychom důkladně prověřili, koho přepravíme a zda má dotyčný ve Švédsku nárok na azyl.“

Stanový tábor uprchlíků na řeckém ostrově Kos
Trajekt Eleftherios Venizelos se stane novým útočištěm pro uprchlíky na řeckém...

Zcela jasné zatím není ani to, kdo by nákladné letecké cestování na trase Blízký východ-Stockholm financoval. Víkendové představení Refugee Air ale vyvolalo vlnu solidarity. Kromě dárců se navíc hlásí i právníci, kteří hledají způsob, kterým by bylo možné projekt legálně uskutečnit.