Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nasaďte si roušky.‘ Švédsko mění strategii, do statistik přibyl rekordní počet nakažených

Švédský premiér Stefan Lofven na tiskové konferenci ke koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédský premiér Stefan Lofven na tiskové konferenci ke koronaviru. | foto: Reuters

Stockholm  Švédsko bude poprvé doporučovat nošení roušek, a to ve veřejné dopravě. Kromě toho na měsíc zavře veřejná zařízení, pokud nejsou nezbytně důležitá, jako například plovárny nebo knihovny. Oznámil to švédský premiér Stefan Löfven. Do švédských statistik v pátek přibylo 9654 nových případů koronavirové nákazy, což je dosud nejvíce.

Překonán tak byl rekordní nárůst ze čtvrtka, kdy do statistik přibylo 8881 případů, vyplývá ze statistik švédského zdravotního úřadu.

Švédsko známé svým poměrně benevolentním přístupem vůči pandemii  zavedlo dosud nejpřísnější opatření proti šíření viru. „Není možné se vrátit k normálnímu každodennímu životu. Pandemie je otázka života a smrti,“ řekl Löfven na tiskové konferenci.

Švédsko se nyní potýká s prudkou druhou vlnou pandemie a rekordní počty nových případů evidovalo téměř každý týden v uplynulých dvou měsících. V desetimilionové skandinávské zemi se přitom dosud nakazilo 357 466 lidí. Dohromady má covid-19 ve Švédsku 7993 obětí, z toho 100 přibylo do průběžné bilance v pátek. „Situace je nadále velmi vážná,“ řekl Löfven.

Až do 24. ledna zůstanou podle premiéra uzavřené posilovny, plovárny a knihovny. Roušky by podle něj měli nosit cestující v prostředcích veřejné dopravy ve špičkách. Podle premiéra dosud Švédsko přijímalo správná opatření v pravou chvíli a činí tak i nyní.

Například už od 20. listopadu Švédsko zakázalo podávat v restauracích, hospodách a barech alkohol po 22:00 hodině. Nově bude tento zákaz platit už od 20:00.

Švédské úřady jsou terčem kritiky kvůli tomu, že nedokázaly před infekcí ochránit zejména nejzranitelnější občany v domovech seniorů. Za selhání to označil i král Carl XVI. Gustav.

Švédsko má sice největší počet úmrtí souvisejících s covidem-19 v poměru k počtu obyvatel ze severských států, ale ze srovnání s leckterými dalšími evropskými zeměmi nevychází nejhůře. Například srovnatelně lidnatá Česká republika k pátku eviduje už 610 006 případů nákazy koronavirem a 10 163 úmrtí pacientů s nemocí covid-19.

Švédsko se přitom ve své strategii boje proti nemoci covid-19 až dosud vyhýbalo nařizování roušek a uzávěr a jeho strategie je ve světě vnímána jako značně neortodoxní.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Dámský gambit, jeden z hitů Netflixu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Dámský gambit, jeden z hitů Netflixu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Dámský gambit, jeden z hitů Netflixu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...