Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Švédsko má méně úmrtí s covidem než Česko. Seveřané přitom bojovali s epidemií bez plošných zákazů

Ve Švédsku platila od začátku pandemie mírná opatření. foto: Reuters

Stockholm - Švédsko, jehož odlišná strategie v boji s koronavirem přitahuje světovou pozornost, zaznamenalo od pátku 61 úmrtí s nemocí covid-19 a celkový počet mrtvých od začátku epidemie tak dosáhl 6225.
  16:01

Švédsko situaci zvládá. Roušky jsou jen doporučené, platí pouze zákaz akcí nad 50 osob, líčí Čech

Švédsko, které má srovnatelné množství obyvatel s Českou republikou, má tedy i po aktualizované bilanci menší počet úmrtí s covidem než Česko, kde je již 6416 obětí.

Švédské úřady zveřejnily nová koronavirová čísla po čtyřech dnech. O víkendu Švédsko bilanci neaktualizuje. Podle nejnovějších údajů odhalily švédské laboratoře od začátku epidemie 192 439 případů nákazy koronavirem, zatímco v Česku testy koronavirus prokázaly ve 465 523 případech.

Od pátku přibylo ve Švédsku 15 084 případů infekce, což je o něco méně než za stejné období před týdnem, kdy to bylo 15 779.

Švédský experiment s promořováním dopadl s nejasným výsledkem. Je to záhada, diví se ‚místní Prymula‘

Švédsko je v koronavirových statistikách velmi sledovanou zemí, protože se rozhodlo s nákazou bojovat jinak než většina států. Vláda se dosud situaci snažila zvládnout bez plošných zákazů a příkazů, vydávala doporučení a spoléhala především na zodpovědnost občanů.

Nyní ale i Švédsko opatření výrazně zpřísňuje. V pondělí premiér Stefan Löfven oznámil, že na veřejnosti se od čtvrtka bude smět setkávat pouze osm lidí, zatímco dosud to bylo 300. Premiér přitom vyzval občany, aby nenavštěvovali posilovny, knihovny a nezvali hosty na večeře.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!