Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svět dýchá lépe, vydrží to? Celosvětový pokles emisí nemusí v boji proti změnám klimatu pomoci

Znečištěné ovzduší (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Znečištěné ovzduší (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Praha  V důsledku pandemie koronaviru celosvětově prudce klesají emise, dlouhodobě to ale v boji proti změnám klimatu nemusí pomoci. Dilema „ekonomika, či ochrana prostředí“ bude po odeznění krize zvlášť naléhavé.

„Pokud by v důsledku koronavirové krize došlo k výraznějšímu poklesu celkové koncentrace oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře, bylo by to poprvé v historii detailních měření, tedy od 50. let 20. století. Nic takového ale nečekáme.“ Slova Ralpha Keelinga, šéfa programu analýz zemské atmosféry na americkém Scrippsově ústavu, dokládají skepsi, která se v posledních týdnech ve vědecké komunitě rozšířila.

Experti sice vidí v důsledku karanténních opatření proti koronaviru a utlumení výroby a dopravy na celém světě krátkodobé výrazné poklesy koncentrací znečišťujících látek – zdaleka se nejedná jen o CO2 –, ale mnozí se domnívají, že po skončení pandemie se hodnoty rychle vrátí na předkrizovou úroveň. Myslí si to i Glen Peters, šéf Centra klimatických studií v norském Oslu. 

„Vlády i mezinárodní instituce budou mít po následující nejméně rok úplně jiné starosti než ochranu klimatu (…) Veškerá agenda se soustředí na vymýcení koronaviru a hlavně na znovunastartování ekonomiky,“ citoval odborníka list Financial Times.

Utlumení či zastavení výroby a prudký pokles všech druhů dopravy v posledních týdnech skutečně způsobily nebývalý pokles emisí. Podle analýzy francouzské konzultační firmy poklesl absolutní objem znečišťujících látek v denním srovnání v Evropské unii jako celku o stěží uvěřitelných 58 procent. Toxické oxidy dusíku, jejichž hlavním zdrojem jsou spalovací motory, se dostaly na nikdy nevídanou úroveň. A letecký provoz ve světě poklesl na třetinu.

Koncentrace oxidu dusičitého v ČR za dobu karantény klesla

Koncentrace oxidu dusičitého v ČR za dobu karantény klesla

Satelitní snímky srovnávající úroveň znečištění nad centry osídlení v měsících březnu 2019 a 2020 jsou impozantní: poklesy emisí jsou v řádu vysokých desítek procent. A je jedno, zda se jedná o Los Angeles, Dillí, Londýn, či třeba severočeskou hnědouhelnou pánev. 

Teď se zkrátka dýchá mnohem lépe. Pokles výkonu uhelných elektráren v Číně za měsíc únor 2020 (kdy v zemi vrcholila koronavirová krize) se rovnal celkové produkci středně velkého evropského státu. Jenže právě příklad říše středu, která již má epidemii prakticky za sebou, a nese si tedy před Evropou „náskok,“ je varující: jakmile se v Číně restrikce kvůli viru uvolnily, vše se začalo vracet do starých kolejí a křivky koncentrace emisí jsou nyní na cestě zpět k úrovni před začátkem krize.

Nemocnice místo klimatické konference

Jsou tedy lidé nepoučitelní? Možná ne tak docela, alespoň podle Rachel Kyteové, děkanky Fletcherova ústavu práva a diplomacie v americkém Massachusetts. „Atmosféra ve společnosti je úplně jiná než po poslední globální krizi z počátku století (…) Je jasné, že po koronakrizi vzroste role národních států. A vedle snahy o ekonomické oživení vlády prostě nebudou moci klimatický aspekt ignorovat, to téma je už příliš hluboko ve společnosti“ myslí si Kyteová.

Prázdné Trafalgarské náměstí v centru Londýna na snímku z 10. dubna.
Poloprázdné Staroměstské náměstí v Praze.

Ke zpoždění agend souvisejících s ochranou prostředí ale dojít může. Například jednání, která měla přinést konkrétní harmonogram pro evropský „Zelený úděl“ (ambiciózní program vyhlášený šéfkou Evropské komise Ulrikou von der Leyenovou směřující k poklesu skleníkových plynů ve státech EU o 50 procent k roku 2030), jsou nyní zastavena. Další velká klimatická konference pod záštitou OSN, která se měla konat v listopadu 2020 ve Skotsku, byla kvůli koronaviru odložena na příští rok – a konferenční centrum v Glasgow, zamýšleném místě konání, bylo nyní přeměněno, jako nechtěný symbol, v provizorní nemocnici pro pacienty s nemocí covid-19.

Zůstává mnoho neznámých

„Je to jako obří experiment, který nás mnohému naučí,“ říká na margo náhlého utlumení lidských aktivit James Lee, profesor chemie atmosféry na univerzitě v britském Yorku. „Například doprava je na minimu, ale elektrárny jedou dál. To se už nikdy nebude opakovat. A my budeme brzy vidět důsledky,“ těší se vědec.

Možná že koronavirová krize otřese i některými zažitými představami. Německý list Die Welt v minulých dnech zanalyzoval data ze stanic v několika německých městech, která měří koncentrace CO2 . Vzhledem k výrazně menšímu provozu aut se očekávaly i znatelně nižší hodnoty znečištění – to se ale na některých místech nepotvrdilo. Ti, kdo by na základě těchto dat chtěli bagatelizovat vliv automobilové dopravy na kvalitu ovzduší, by ale podle německých expertů ještě měli počkat: skutečnou závislost prokážou až dlouhodobější měření.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!