Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svět registruje přes čtyři miliony případů nákazy, zemřelo více než 275 000 lidí

Panorama města New York City se táhne nad chodci, kteří nosí masky kvůli obavám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panorama města New York City se táhne nad chodci, kteří nosí masky kvůli obavám... | foto: AP Photo/John Minchillo

Washington/Madrid/Moskva Počet potvrzených případů nákazy koronavirem celosvětově překonal hranici čtyř milionů. Vyplývá to ze statistiky specializovaného serveru Worldometers, podle kterého v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo přes 276.000 lidí. Bezmála 1,4 milionu lidí se podle něj zotavilo. Více než čtvrtinu všech nakažených registrují Spojené státy, které jsou co do počtu obětí i infikovaných nejhůře zasaženou zemí na světě.

Velký denní nárůst množství nakažených také opět hlásí Rusko. Rekordní počet úmrtí spojených s covidem-19 zaznamenala Brazílie. Naopak Čína, odkud se nákaza začala šířit do světa, hlásí jen jednoho nově nakaženého. Slovensko v pátek neregistrovalo žádné nové infekce.

Spojené státy za posledních 24 hodin podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) registrovaly v souvislosti s koronavirem dalších více než 1635 úmrtí. Jde o pokles oproti předchozímu dni, kdy zemřelo 2448 pacientů. Za uplynulý den také přibylo zhruba 30 000 nakažených. Celkem se infekce v 328milionové zemi potvrdila u více než 1,28 milionu lidí, z nich 77 180 zemřelo.

V Rusku, které je koronavirem pátým nejzasaženějším státem světa, se nákaza za posledních 24 hodin prokázala u dalších 10.817 lidí. Více než 10 000 nově infikovaných za den tam tak místní úřady hlásí již týden. Celkový počet potvrzených případů od začátku pandemie se v téměř 145milionové zemi přiblížil k hranici 200 000. Za poslední den tam podle úřadů zemřelo 104 nakažených, celkem země eviduje už 1827 úmrtí.

Brazílie za uplynulý den registrovala rekordních 751 úmrtí pacientů s koronavirem. Nákaza se podobně jako ve středu nově potvrdila u více než 10.000 lidí. Potvrzených případů je podle oficiálních údajů v bezmála 210milionové zemi 145.328, z čehož 9897 lidí zemřelo. V Latinské Americe je Brazílie co do počtu obětí i nakažených nejhůře zasaženou zemí.

Ve Španělsku v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo za poslední den 179 lidí. Denní počet zemřelých tak v zemi po třech dnech opět klesl pod hranici 200. Nákaza se nově prokázala u 721 lidí. Země nyní eviduje 26.478 zemřelých a 223.578 potvrzených případů. Madrid však několik posledních týdnů hlásí jen infekce potvrzené testy PCR, server Worldometers například uvádí počet nakažených o téměř 40 000 vyšší.

Slovensko v pátek poprvé od 10. března nezaznamenalo žádné nové případy nákazy koronavirem. Onemocnění covid-19 se v sousední zemi se zhruba 5,5 miliony obyvatel dosud potvrdilo u 1455 lidí, z nichž 26 zemřelo. Ve středu se na Slovensku opět otevřely obchody, s výjimkou těch v nákupních centrech, hotely, muzea, galerie a venkovní turistické atrakce. Školy nicméně zůstávají zavřené a země stále není otevřená turistům.

Německo podle Institutu Roberta Kocha (RKI) zaznamenalo za poslední den 1251 nových případů nákazy, komplikacím spojeným s covidem-19 podlehlo 147 pacientů. Spolková republika dosud registrovala koronavirus u celkem 168 551 lidí, z nichž 7369 zemřelo. Vývoj pandemie v tomto asi osmdesátimilionovém státě v posledních dnech stagnuje.

Poměrně vysoký počet nově nakažených hlásí Singapur, který evidoval 753 infekcí. Počet zaznamenaných případů nákazy tak v městském státě vystoupil na 22 460, mrtvých je 20. Naprostou většinu z nově nakažených tvoří zahraniční dělníci.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Pronájem, byt 3+kk, 91 m2, Pardubice - centrum
Pronájem, byt 3+kk, 91 m2, Pardubice - centrum

Bratranců Veverkových, Pardubice - Zelené Předměstí
18 000 Kč/měsíc