Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Island podle vlády epidemii téměř potlačil. V zemi od minulého týdne přibyly jen dva případy nákazy

Vatnajökull - ledovec a národní park na Islandu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vatnajökull - ledovec a národní park na Islandu | foto: Snorri Baldursson

Reykjavík Island epidemii nemoci covid-19 už téměř potlačil, když se 97 procent nakažených uzdravilo a v zemi od minulého týdne přibyly jen dva případy nákazy. Ve středu o tom podle agentury Reuters informovala vláda tohoto severského státu se zhruba 360 000 obyvateli.

Ve městě, které je na seznamu Světového dědictví UNESCO, se objevilo celkem 21...
Francouzský prezident Emmanuel Macron při návštěvě na základní škole ve městě...

První potvrzený případ nákazy koronavirem na Islandu zaznamenali začátkem března. V zemi pak byla ve snaze zabránit šíření infekce vyhlášena různá opatření. Úřady zavřely školy, zakázaly velká shromáždění a zavedly strategii pečlivého testování a dohledávání potenciálně nakažených. Díky tomu se šíření nemoci zpomalilo a v polovině dubna mohla být opatření částečně uvolněna.

Vláda uvedla, že 57 procent lidí s pozitivním výsledkem testu na koronavirus bylo v době, kdy se u nich nákaza prokázala, už v izolaci. Podle kabinetu je to důkaz efektivity kroků, které v boji s koronavirem zavedla.

Reuters uvádí, že Island provedl testy u 51 663 lidí, což odpovídá více než 14 procentům obyvatelstva země. Toto pondělí se děti vrátily do škol, otevřela se kadeřnictví a muzea, povolena byla shromáždění s nejvýše 50 účastníky. Ještě nějakou dobu zůstane v platnosti nařízení, že se lidé k sobě nemají přibližovat na vzdálenost menší než dva metry a uzavřené zůstanou posilovny a bazény.

Na Islandu testy nákazu koronavirem prokázaly celkem u 1799 lidí, deset z nich kvůli komplikacím spojeným s onemocněním covid-19 zemřelo. Na 1750 osob se považuje za uzdravené.

Vláda od začátku epidemie napumpovala do ekonomiky závislé na turistice asi dvě miliardy dolarů (50,2 miliardy korun). Peníze jsou určené na podporu tamních firem, opatření na pomoc zranitelným skupinám, studentům a lidem hledajícím práci.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?