Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Svět si připomíná památku obětí nacistického teroru

Svět

  15:05
Smrtící mašinérie nacistických lágrů nemilosrdně semlela miliony lidí. Památku obětí si svět připomíná 27. ledna, v den výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Letos od něj uplynulo 69 let.

Květina k uctění památky obětí holokaustu. foto: Reuters

V Osvětimi se u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu koná pietní ceremoniál. Účastní se ho rovněž ti, kteří internaci v táborech smrti přežili.

Pietního ceremoniálu se zúčastnili rovněž přeživší holokaustu.

Od konce druhé světové války a osvobození vězňů z nacistických lágrů letos uplyne 69 let, bolestné vzpomínky však přetrvávají.

Vzpomínky na prožité utrpení bolí i po desítkách let. Přeživší holokaustu pláče před zahájením piety v Osvětimi.

Lidé kladou věnce k tzv. zdi smrti - místu, kde nacisté popravovali vězně.

Lidé kladou věnce k tzv. zdi smrti - místu, kde nacisté popravovali vězně.

"Práce osvobozuje" - smutně proslulý nápis nad vstupními vraty do vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka.

"Práce osvobozuje" - smutně proslulý nápis nad vstupní bránou do koncentračního tábora Osvětim-Březinka.

Areál tábora ohraničují ostnaté dráty - kdysi bariéra bránící vězňům v útěku, dnes memento jejich utrpení.

Areál tábora vymezují ostnaté dráty - kdysi bariéra bránící vězňům v útěku, dnes memento jejich utrpení.

Jednosměrné koleje. Dobytčí vagony vozily do tábora na smrt stovky tisíc lidí. V Osvětimi zahynulo na 1,5 milionu vězňů, většinu z nich tvořili Židé.

Jednosměrné koleje. V Osvětimi-Březince zahynulo na 1,5 milionu lidí.

Pece krematoria v bývalém koncentračním táboře Dachau.

Krematorium v koncentračním táboře Dachau.

Izraelští vojáci stojí pod snímky obětí holokaustu během návštěvy Jad Vašem, památníku obětí a hrdinů holokaustu v Jeruzalémě.

Izraelští vojáci stojí pod snímky obětí holokaustu během návštěvy Jad Vašem, památníku obětí a hrdinů holokaustu v Jeruzalémě.

Neblahá předzvěst Křišťálové noci: archivní snímek zachycuje výlohu židovského obchodu v Německu 30. let.

Neblahá předzvěst Křišťálové noci: archivní snímek výlohy židovského obchodu v památníku obětí a hrdinů holokaustu v Jeruzalémě.

Izraelské ocenění získal Čech za pašování potravin do ghetta

Významné izraelské ocenění Spravedlivý mezi národy získal další Čech, a to Karel Košvanec in memoriam. Za druhé světové války riskantním pašováním potravin do židovského ghetta v Terezíně zachránil mnoho jeho obyvatel od smrti hladem. Ocenění za svého otce převzala jeho nejstarší dcera Vlasta Rypáčková, předal jí ho izraelský velvyslanec v ČR Gary Koren. Podle badatelů Košvancovi Rypáčková v ilegální činnosti pomáhala. Košvanec zemřel krátce po válce.

V loňském roce získali ocenění Spravedlivý mezi národy mimo jiné manželé Anna a Vincenc Bohatí, kteří zachránili před transportem do koncentračního tábora Židovku Mínku Sobotkovou.

Spravedlivý mezi národy je podle Židovských listů nejvyšší poctou památníku obětem holokaustu Jad Vašem v Jeruzalémě. Muzeum jím oceňuje nezištnou pomoc nežidovských občanů celého světa Židům za druhé světové války a jejich záchranu před smrtí.

Tento titul od roku 1953 získalo přes 20 000 lidí. Z Česka je jich více než stovka. Jsou mezi nimi například spisovatelka Milena Jesenská a překladatel Zdeněk Urbánek.

Post Bellum je nevládní a nezisková organizace, která dokumentuje vzpomínky pamětníků důležitých událostí 20. století. V roce 2001 sdružení založila skupina českých novinářů a historiků.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!