Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zatmění slunce sledovali lidé v Česku v parcích i z hvězdáren

Svět

  11:18
NEW YORK/PRAHA - Úplné zatmění Slunce začalo dopoledne nad severním Atlantikem za velkého zájmu tisíců lidí na ostrovech. Měsíční kotouč poprvé zcela zakryl naši hvězdu v 08:41 SEČ pro oblast ležící jižně od Grónska a temný stín se nyní posouvá východním směrem.

Úplné zatmění Slunce na norských Špicberkách. foto: Reuters

Těšit se z pohledu na tento úplný výjimečný astronomický úkaz mají možnost jen obyvatelé a návštěvníci pásu omezených oblastí na severu Atlantického oceánu. Miliony lidí se ale mohou pokochat alespoň částečným zatměním v Evropě, na severozápadě Afriky a v severní a východní části Asie.

Částečné zatmění Slunce začalo v Česku krátce po půl desáté dopoledne. Měsíc při něm zakryl asi tři čtvrtiny průměru slunečního disku. Výjimečná podívaná trvala více než dvě hodiny a skončila v poledne. Vrchol nastal kolem 10:45, kdy Měsíc „ukrojil“ přes 73 procent slunečního kotouče. Čas se na různých místech republiky lišil v minutách.

Dnešní zatmění bude podle astronomů pro Českou republiku největším do roku 2026 a zároveň posledním zde viditelným v tomto desetiletí.

Vidět bude i Venuše

Otevřeny jsou všechny hvězdárny v Česku. Například na hvězdárnu v Ondřejově se od rána sjížděly desítky pozorovatelů, Astronomický ústav očekával, že sem přijde více než 500 školáků. Veřejná pozorování se odehrávala na náměstích i v parcích. Lidé mohli zatmění sledovat sami přes ochranné filtry - svářečské sklo hustoty 12 až 14 nebo speciální brýle na pozorování zatmění. Vidět by měla být i planeta Venuše.

Zatmění Slunce vzniká, když se Měsíc ocitne na přímce mezi Sluncem a Zemí a při pohledu ze Země zakryje sluneční disk nebo jeho část. Vědci využívají výjimečný úkaz ke zkoumání Slunce.

Časy pozorování se v Česku liší v minutách. Čím více na západ, tím dříve se zatmění odehrálo. Například v Praze začal úkaz v 09:37, maximální fáze v 10:45 a vše skončilo v 11:57. V Plzni zatmění začalo už v 09:35, zatímco v Ostravě až v 09:41 a skončilo dvě minuty po poledni.

Pohled na zatmění v Bridgwater na západě Anglie.
Lidé čekají na zatmění v Torshavnu, hlavním městě Faerských ostrovů.

„Na Slunci je dnes vidět jedna sluneční skvrna. Fotosféra Slunce má teplotu asi šest tisíc stupňů, zatímco v jádru je teplota asi 15 milionů stupňů. Sluneční skvrna je chladnějším místem ve fotosféře,“ řekl průvodce v západní kopuli Tomáš Bezouška.

Zatmění sledují i energetici. Například dispečeři provozovatele české přenosové soustavy, společnosti ČEPS, jsou pomocí telekonferencí ve spojení s podobnými institucemi v Evropě. Energetici se obávají zejména prudkého „návratu“ výkonu evropských fotovoltaických elektráren po konci zatmění. Podle odborníků ale pravděpodobně energetický kolaps nenastane.

Úplné zatmění sledují pozorovatelé včetně českých vědců v Severním moři, na Faerských ostrovech a Špicberkách.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...