28. září 2015 9:33 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Úplně zatmění a superúplněk. Lidé mohli pozorovat dvě podoby Měsíce

Rudý měsíc v Rize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudý měsíc v Rize. | foto: Reuters

PRAHA Lidé na severní polokouli mohli v noci na pondělí pozorovat úplné zatmění Měsíce a takzvaný superúplněk. Při něm měl Měsíc netradiční načervenalou barvu. Úplné zatmění trvalo jednu hodinu a 12 minut. Lidé mohli úkaz pozorovat na některých hvězdárnách, viditelný byl i pouhým okem. Další nastane v roce 2018.

Lidé v Česku v pondělí časně ráno sledovali zatmění měsíce a načervenalý „superúplněk“. Například do hvězdárny ve středočeském Ondřejově přišly navzdory nepřízni počasí desítky lidí, řekl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan. Oba jevy současně uvidí lidé znovu asi až za dvě desítky let.

Měsíc se v pondělí zhruba od 3. do 4. hodiny ranní posouval do stínu Země. Kromě zatmění byl zároveň k vidění superúplněk, největší úplněk roku. Měsíc totiž na své dráze procházel nejblíže k Zemi, takže byl na pohled větší a výrazně zářivější. Proti nejmenšímu úplňku je superúplňek o přibližně 15 procent větší. Díky lomu světla v zemské atmosféře měl navíc Měsíc naoranžovělou až narudlou barvu.

„Zájem o sledování těchto úkazů byl vysoce nadprůměrný, přišly desítky lidí,“ řekl Suchan. Ondřejovskou observatoř však trápila v závěru pozorování oblačnost. „Předpověď počasí nevyšla. Viděli jsme zatmění a oranžový lem Měsíce, ale pak se zatáhlo. Do konce tak nevydržel nikdo,“ popisoval sledování dění na obloze. Přes nepřízeň počasí prý ale takový zájem lidí ještě nezažil.

Kombinace zatmění a mimořádně velkého úplňku se objevuje zhruba jednou za 30 let. Podle agentury AP se naposledy vyskytl v roce 1982 a zopakuje se v roce 2033. „Že se ty úkazy sešly, je náhoda, ovšem jinak jsou oba jevy relativně běžné,“ doplnil Suchan. Zatmění se podle něj objevuje jednou za tři roky a superúplněk téměř ročně. „Já si ale užívám každý úkaz na obloze,“ podotkl.

Bazilika Koekelberg v Bruselu.
Měsíc v Paříži.

Nadšenci mohli pondělní ojedinělé spojení astronomických jevů vidět na různých místech severní polokoule Země - jak v Severní Americe, tak v Evropě, severní Africe či západní Asii. Třeba v centru New Yorku, nad kterým bylo jasné nebe, se v ulicích shromáždily k pozorování úkazu davy lidí.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.