5. března 2019 17:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Svou rodinu uvidíš naposledy.‘ Řada polských politiků dostala výhružné dopisy s náboji

Bývalý polský prezident Lech Walesa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý polský prezident Lech Walesa. | foto: Reuters

Varšava Řada starostů a starostek velkých polských měst dostala v uplynulých dnech dopisy, v nichž jim pisatel vyhrožoval smrtí. Přiložil k nim i náboje. Mezi adresáty byl také první polský nekomunistický prezident Lech Walesa. Portál onet.pl v úterý napsal, že policie autora podle všeho dopadla.

„Zahrajme si hru. Máš sedm dní na ohlášení demise. Jinak uvidíš svoji rodinu naposledy. Co si vybereš? Život nebo smrt?“ ptal se autor dopisů například krakovského starosty Jacka Majchrowského. V zásilce byla rovněž kulka a fotografie 16 starostů polských měst. Byl mezi nimi rovněž Pawel Adamowicz, kterého v lednu pobodal zřejmě psychicky narušený muž na charitativní akci a který druhý den po útoku v nemocnici zemřel. U Adamowiczova snímku byl nápis „Game over“ (Hra skončila).

Dopis dostal také varšavský primátor Rafal Trzaskowski, starosta Poznaně Jacek Jaśkowiak nebo starosta Vratislavi Jacek Sutryk. Jaśkowiak i Sutryk se stali terčem výhrůžek v lednu po útoku na Adamowicze, ale i dříve.

Lech Walesa, legenda boje Poláků proti komunismu, člověku, který mu dopis poslal, vzkázal, že ho „nikdy nikdo nezastrašil a nezastraší“. Bojí se prý jen boha a trochu i manželky.

Policie v pondělí v souvislosti s výhrůžnými dopisy politikům zadržela jistého 28letého Przemyslawa M. z Krakova. Obviněn byl i z toho, že připravoval atentát na sídlo Sejmu, dolní komory polského parlamentu, napsal bez dalších podrobností onet.pl.

ČTK