Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švýcaři hlasují v důležitém referendu. Mimo jiné rozhodnou o volném pohybu osob z EU

Celník na švýcarsko-italské hranici v pondělí 9. března. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celník na švýcarsko-italské hranici v pondělí 9. března. | foto: Reuters

Bern/Praha Čtyřikrát do roka chodí voliči ve Švýcarsku hlasovat v referendu o celostátních záležitostech. V neděli mimo jiné rozhodnou, jak se bude dál vyvíjet jejich vztah k Evropské unii. Na programu všelidového hlasování totiž bude návrh konzervativní Švýcarské lidové strany (SVP) omezit volný pohyb osob z členských zemí Unie.

Ten je nyní fakticky možný i přesto, že osmimilionové Švýcarsko nepatří do EU a na rozdíl od sousedního Lichtenštejnska není ani součástí Evropského hospodářského prostoru (EHP). Ten dovoluje dalším nečlenům sedmadvacítky, například Islandu nebo Norsku, účast na evropském vnitřním trhu.

Plakát politického sdružení Akce za nezávislé a neutrální Švýcarsko (AUNS) s...
Na programu všelidového hlasování totiž bude návrh konzervativní Švýcarské...

Švýcarští voliči tuto možnost odmítli v referendu z roku 1992. Vzhledem k poloze země, která je obklopena pouze členy EHP, se ovšem snažila vláda v Bernu vzniklou bariéru odstranit. Dokázala vyjednat s Bruselem několik desítek dvoustranných smluv, které zemi fakticky zapojily do všech klíčových unijních politik, včetně vnitřního trhu. 

Konec jedné dohody setne i ostatní

Konzervativní lidovci proti tomu odjakživa brojili. Díky ostré protievropské i protimigrační rétorice se dokázali za posledních třicet let vypracovat ze čtvrté nejsilnější strany v zemi na první pozici. Jejich slovo začalo mít váhu.

O ČEM SE JEŠTĚ BUDE ROZHODOVAT

■ Nákup nových stíhaček
Švýcaři formálně rozhodnou, zda si vláda smí vzít šestimiliardový úvěr na pořízení nových stíhaček. Čeká se podpora 56 procent voličů.
■ Změna loveckého zákona
Hlasovat se bude o zrušení absolutní ochrany některých zvířat, např. kamzíků nebo vlků, které by bylo nově možné střílet ještě předtím, než by napáchali škodu. Předpovídá se těsný výsledek 48:46 ve prospěch odpůrců návrhu.
■ Zavedení dvoutýdenní placené rodičovské dovolené pro otce – tu nejspíš podpoří 61 procent voličů.
■ Zvýšení daňových odpočtů na dětiu spolkových daní, což zřejmě 52 procent voličů odmítne.

Pokud by zítra voliči návrh SVP schválili, musela by vláda vyjednat s EU podmínky pro ukončení volného pohybu jejích občanů ve Švýcarsku. Pro zemi, která je na těsných ekonomických vztazích s Unií závislá, by to mohlo mít dopad i v jiných oblastech. 

Již dříve totiž Brusel při jednáních s Bernem prosadil „pravidlo gilotiny“: Pokud by přestala platit jedna z dohod, skončily by i všechny ostatní. Mezi nimi například i smlouvy regulující vzájemnou výměnu studentů nebo vědeckou spolupráci, o vzájemném uznávání technických standardů či regulaci leteckého provozu.

Lidovci argumentují tím, že vypovězením smlouvy o volném pohybu se uvolní stovky pracovních míst, zastávaných nyní například Němci nebo Italy, jež nyní budou moct nově zaujmout Švýcaři. Vadí jim také, že příliv cizinců z unijního zahraničí vede ke zhoršení životních podmínek místního obyvatelstva: k nedostatku dostupných bytů, k růstu cen. Především pak ale, že cizincům musejí být poskytovány sociální dávky.

Proti návrhu SVP se postavily skoro všechny ostatní strany v parlamentu, stejně tak i zástupci vlivných podnikatelských svazů nebo odborů. Všichni shodně tvrdí, že konec volného pohybu by měl nedozírné následky pro švýcarské hospodářství a vedl k ohrožení stovek pracovních míst. Jinými slovy, mělo by to přesně opačný dopad, než jaký si od schválení předlohy slibují lidovci. Poslední průzkumy naznačují, že 63 procent voličů návrh odmítne a podpoří zachování volného pohybu osob.

Stagnace kvůli brexitu

I kvůli sílícímu odporu vůči Evropské unii mezi švýcarskými občany jsou vztahy Bruselu a Bernu již řadu let napjaté. Unie chce již několik let vyjednat se Švýcarskem nová pravidla vzájemných vztahů. I proto, že se domnívá, že původní dohody byly příliš velkorysé a dovolily Švýcarům vybrat si, co jim nejvíc vyhovovalo. 

V posledních letech ale rozhovory s Komisí stagnovaly, i proto, že se EU chtěla soustředit primárně na jednání o brexitu a vše ostatní tak muselo počkat.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...