Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Švýcaři spustili svůj ‚brexit‘. Vláda reagovala na tlak veřejnosti a ukončila po sedmi letech jednání s EU

Švýcarská vláda vstala po sedmi letech od jednacího stolu a ukončila rozhovory s Bruselem o budoucích vztazích s Evropskou unií. foto: Reuters

BERN/PRAHA - Před téměř půlrokem opustilo Spojené království definitivně Evropskou unii. Nyní hrozí, že v samém srdci starého kontinentu vznikne další „bílé místo“ s minimálními vazbami na sedmadvacítku: švýcarská vláda minulý týden vstala po sedmi letech od jednacího stolu a ukončila rozhovory s Bruselem o budoucích vztazích s Evropskou unií.
  5:00

Skoro devítimilionová země sice není členem sedmadvacítky a na rozdíl od jiných států mimo EU, Norsko, Island nebo Lichtenštejnsko není součástí ani Evropského hospodářského prostoru. Přesto ale Švýcarsko na Unii napojeno je, a to několika desítkami dvoustranných smluv.

Ty mimo jiné řeší vědeckou spolupráci, obchod se zemědělskými komoditami, pozemní či leteckou dopravu, propojení energetických soustav, stejně tak i volný pohyb osob. Na základě jedné z nich je Švýcarsko také součástí schengenského systému.

Brusel ovšem naléhal, aby byla dosavadní dílčí ujednání zahrnuta do jedné rámcové dohody. Její podstatná část už byla vyjednaná. Avšak u některých otázek byla shoda v nedohlednu, i proto, že ani jedna ze stran nechtěla ustoupit.

„Spolková rada (švýcarská vláda – pozn. red.) konstatovala, že rozhovory s Evropskou unií nevedly ve třech oblastech k potřebným řešením. Proto se rozhodla rozhovory ukončit,“ prohlásil švýcarský prezident Guy Parmelin.

Obavy ze soudu EU i nižších mezd

Vzpomínané tři okruhy se týkaly ochrany stávající výše mezd ve Švýcarsku, podmínek pro poskytování státních podpor a práv unijních občanů nárokovat si dávky ze švýcarského sociálního systému.

Poslední dva body hrály kdysi mimochodem roli i při jednáních o odchodu Británie z EU. Bern proto vyčkával, jak rozhovory s Brity dopadnou, a chtěl případně některé z jejich závěrů převzít.

Nová rámcová dohoda měla mimo jiné zavést automatické přizpůsobování švýcarských norem těm evropským. Stejně tak předpokládala, že případné budoucí spory mezi oběma stranami budou řešeny arbitrážně, ovšem se zahrnutím Soudního dvora EU.

Právě to byl bod, kvůli němuž kompromis dlouhodobě odmítala nejsilnější strana v zemi, konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP). Její představitelé proti dohodě brojili se slovy, že prý jde o „podmaňovací smlouvu“ představující nepřípustný zásah do suverenity země.

Nakonec ale byli proti rámcové dohodě i sociální demokraté a odbory – kvůli obavám z přílivu levné pracovní síly a vyššímu tlaku na švýcarský sociální systém. Podle statistických údajů žije ve Švýcarsku 1,4 milionu unijních občanů, obráceně pobývá skoro půlmilion Švýcarů v EU.

Švýcarská vláda proto čelila rostoucímu tlaku, aby návrhy Bruselu odmítla. Navíc musela počítat s tím, že i kdyby na ně nakonec přistoupila, pravděpodobně by je odmítli občané v referendu.

Dohody bez aktualizace

Dosavadní dílčí smlouvy, které v minulých letech Švýcarsko s EU uzavřely, budou platit dál, avšak zřejmě již nebudou obnovovány. Časem proto může například Unie označit některá odvětví ve vztahu ke Švýcarsku za nedostatečně smluvně zajištěná, což by se mohlo týkat finančních služeb.

Dalším komplikacím mohou být vystaveny i firmy působící na unijním vnitřním trhu, kam dosud směřuje až polovina veškerého švýcarského vývozu. Mohly by mít časem povinnost plnit nové technické nebo hygienické předpisy, s nimiž dosavadní dvoustranné smlouvy nepočítají.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat