7. května 2019 19:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bránil ostatním při evakuaci z hořícího letadla kvůli zavazadlu? Muže obviňují další zachránění

STROJ SUCHOJ SUPERJET 100. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy STROJ SUCHOJ SUPERJET 100. | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Po nedělní tragické havárii letadla na letišti Šeremeťjevo, při které zemřelo 41 lidí, se rozpoutala debata, zda neselhali piloti, pozemní záchranné služby, ale také samotní pasažéři, kteří zpomalovali evakuaci. K této verzi přispěl i videozáznam, na kterém jeden z přeživších havárie odchází od letadla s příručním zavazadlem. Lidé ho obvinili, že blokoval ostatním pasažérům únikovou cestu z hořícího letadla.

Není jisté, zda měl muž při havárii zavazadlo v přihrádce nad hlavou, či u svých nohou. Kdyby totiž zavazadlo bylo za letu v úložném prostoru, bylo by očividné, že muž zavazadlo musel z prostoru vytáhnout, čímž by zpomalil evakuaci.

Lidmi na online fóru obviněný Dmitrij Chlebuškin si po havárii do médií stěžoval, že mu letecká společnost odmítla vrátit za let peníze. Nyní však na internetu čelí obvinění, že zpomaloval evakuaci a blokoval ostatní pasažéry.

Videozáznam zachytil Dmitryho Khlebushkina, jak z letiště odchází s příručním...

Videozáznam zachytil Dmitryho Khlebushkina, jak z letiště odchází s příručním zavazadlem.

O tom, že evakuaci pasažérů bylo možné provést rychleji, svědčí také výpovědi svědků, podle kterých cestující ještě vyprošťovali z horních přepážek tašky a kufry, ačkoli to instrukce zakazují. „Lidé se zvedali ze sedadel a cpali se k východům ještě před tím, než jsme se zastavili,“ uvedla letuška Taťjana Kasakinová v televizi Rossia24.

STROJ SUCHOJ SUPERJET 100.
Ohořelý vnitřek letadla SSJ100, které se vznítilo při pokusu o nouzové přistání...

Stroj letící do Murmanska havaroval v neděli, když se krátce po startu pokusil o nouzové přistání. Letadlo pak s plnými nádržemi a s vypnutým autopilotem nezvládlo přistání, ulomilo podvozek, motory vzplály a shořela celá zadní část letadla. 

O příčinách neštěstí se stále jen spekuluje, většina ruských médií hovoří o úderu blesku. Při nouzovém přistání zemřelo 41 ze 78 lidí na palubě.

tesTereza Štěpařová, ČTK