Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bránil ostatním při evakuaci z hořícího letadla kvůli zavazadlu? Muže obviňují další zachránění

Svět

  19:40
MOSKVA/PRAHA - Po nedělní tragické havárii letadla na letišti Šeremeťjevo, při které zemřelo 41 lidí, se rozpoutala debata, zda neselhali piloti, pozemní záchranné služby, ale také samotní pasažéři, kteří zpomalovali evakuaci. K této verzi přispěl i videozáznam, na kterém jeden z přeživších havárie odchází od letadla s příručním zavazadlem. Lidé ho obvinili, že blokoval ostatním pasažérům únikovou cestu z hořícího letadla.

STROJ SUCHOJ SUPERJET 100. foto: Reuters

Není jisté, zda měl muž při havárii zavazadlo v přihrádce nad hlavou, či u svých nohou. Kdyby totiž zavazadlo bylo za letu v úložném prostoru, bylo by očividné, že muž zavazadlo musel z prostoru vytáhnout, čímž by zpomalil evakuaci.

Lidmi na online fóru obviněný Dmitrij Chlebuškin si po havárii do médií stěžoval, že mu letecká společnost odmítla vrátit za let peníze. Nyní však na internetu čelí obvinění, že zpomaloval evakuaci a blokoval ostatní pasažéry.

Videozáznam zachytil Dmitryho Khlebushkina, jak z letiště odchází s příručním...

Videozáznam zachytil Dmitryho Khlebushkina, jak z letiště odchází s příručním zavazadlem.

O tom, že evakuaci pasažérů bylo možné provést rychleji, svědčí také výpovědi svědků, podle kterých cestující ještě vyprošťovali z horních přepážek tašky a kufry, ačkoli to instrukce zakazují. „Lidé se zvedali ze sedadel a cpali se k východům ještě před tím, než jsme se zastavili,“ uvedla letuška Taťjana Kasakinová v televizi Rossia24.

STROJ SUCHOJ SUPERJET 100.
Ohořelý vnitřek letadla SSJ100, které se vznítilo při pokusu o nouzové přistání...

Stroj letící do Murmanska havaroval v neděli, když se krátce po startu pokusil o nouzové přistání. Letadlo pak s plnými nádržemi a s vypnutým autopilotem nezvládlo přistání, ulomilo podvozek, motory vzplály a shořela celá zadní část letadla. 

O příčinách neštěstí se stále jen spekuluje, většina ruských médií hovoří o úderu blesku. Při nouzovém přistání zemřelo 41 ze 78 lidí na palubě.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat