Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Útok v kostele u Sydney byl terorismus. Policie útočníka chránila před davem

Svět

  11:43
Pondělní útok nožem v kostele poblíž Sydney policie vyšetřuje jako teroristický čin, oznámily australské úřady. Podle dosavadních zjištění byl útok nábožensky motivován, informoval portál The Sydney Morning Herald. Zadržený 16letý útočník pravděpodobně jednal sám, uvedla Karen Webbová, policejní komisařka australského státu Nový Jižní Wales.

Mladík v pondělí ve Wakeley, asi 30 kilometrů západně od centra Sydney, pobodal čtyři lidi včetně biskupa asyrské církve. Nikdo ze zraněných není v ohrožení života.

Policie útočníka zadržela a pro jeho vlastní bezpečí ho držela v kostele, neboť v okolí se shromáždil dav několika stovek lidí, který házel po policistech kameny a žádal vydání podezřelého.

Podle agentury Reuters zdravotníci po potyčkách před kostelem ošetřili asi třicítku osob s různými zraněními a sedm jich bylo převezeno do nemocnice. Hospitalizováno bylo také několik policistů a 20 policejních aut dav poničil. Komisařka Webbová uvedla, že policie se bude zabývat i jednáním výtržníků a mohou očekávat návštěvu vyšetřovatelů.

Útočník byl už dříve policii znám, ale nebyl veden na seznamu osob podezřelých z terorismu, sdělila Webbová. Čin byl podle ní promyšlený, neboť útočník se vybavil nožem a cestoval do kostela, který je poměrně daleko od místa jeho bydliště.

Biskup Mar Mari Emmanuel, který se narodil v Iráku ve zbožné křesťanské rodině, je hvězdou sociálních sítí a jeho kázání zaznamenávají desetitisíce zhlédnutí. Duchovní s dlouhým šedým plnovousem je ale také označován za kontroverzní osobnost vzhledem k jeho ostré kritice homosexuality, očkování proti covidu, zvolení Joea Bidena americkým prezidentem či částí muslimské teologie, píše Reuters.

Podle videa, jež pořídil očitý svědek, mluvil útočník arabsky. „Kdyby neuráželi mého proroka, nepřišel bych sem. Kdyby se nepletli do mého náboženství, nepřišel bych sem,“ řekl.

Jedna z největších australských mešit Lakemba, která se nachází na jihozápadě Sydney, se v pondělí pozdě večer stala terčem výhrůžek. Podle libanonského muslimského sdružení se výhrůžky týkaly útoku zápalnou bombou. „Žádáme policii, aby chránila místa bohoslužeb. Máme strach z útoků na všechny formy víry,“ uvedlo sdružení.

Australský premiér Anthony Albanese zdůraznil, že Austrálie není místem pro násilnosti a extremismus. „Jsme mírumilovný národ. Teď je čas se sjednotit, jako komunita i jako země,“ řekl na tiskové konferenci.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!