Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Syrská armáda ostřeluje město Rastan

Svět

  10:40
DAMAŠEK - Syrským hackerům z řad opozice se podařilo proniknout na weby několika institucí režimu prezidenta Bašára Asada, na nichž zveřejnili seznamy obětí několikaměsíčních represí. V nich syrská armáda podle nejnovějších zpráv aktivistů a svědků stále pokračuje.

Syrská armáda ve městě Latákíja foto: ČTK

V noci vojáci obklíčili strategické město Rastan, které ostřelovali z těžkých zbraní. Zraněni byli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.

Rastan leží v centrální oblasti Homsu, na strategické severní dálnici vedoucí do Turecka. Podle dostupných zpráv se v něm shromažďuje stále větší počet přeběhlíků z vládních jednotek, kteří odtud organizují útoky na postavení sil loajálních Asadovi.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jen na východním okraji Rastanu je kolem 60 tanků a obrněných vozidel. Veškeré spojení bylo přerušeno, palba míří přímo do ulic a na domy," řekl agentuře Reuters satelitním telefonem obyvatel Rastanu Abú Kásim.

V ofenzivě proti odpůrcům režimu pokračuje syrská armáda také v Dumě, na předměstí Damašku a na hranici s Libanonem. Za víkend bylo zabito nejméně sedm civilistů, sdělili aktivisté agentuře DPA.

Zemřely již téměř 3000 lidí

Násilnosti v Sýrii trvají od března, kdy vypukly protirežimní nepokoje a prezident Asad proti nim nasadil armádu. Podle OSN bylo během nepokojů zabito již 2700 lidí.

Jmenné seznamy obětí se podle dnešní zprávy televize Al-Džazíra objevily na úředních internetových stránkách v řadě měst, mimo jiné v Homsu, Halabu, Latákíji a Damašku. Mezi napadenými institucemi je údajně i ministerstvo dopravy a úřad pro muzea a starověké památky.

Kvůli tvrdému zásahu proti demonstrantům uvalila Evropská unie na Asadův režim sankce, mimo jiné zakázala investice do tamního ropného průmyslu. Turecko přerušilo styky se Sýrií a v pátek zadrželo loď, která do země vezla zbraně.

Syrské město Rastan

Syrské město Rastan

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat