Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Syrská armáda s pomocí Rusů osvobozuje města na západě Sýrie

Afghánistán

  20:13
DAMAŠEK - Ruská letadla v pondělí bombardovala 30 cílů v syrské západní provincii Hamá a syrská armáda se spojenci postoupila v boji proti povstalcům. Oznámila to organizace syrských ochránců lidských práv, která situaci mapuje z Londýna. Moskva tvrdí, že její letadla za minulých 24 hodin podnikla přes 50 náletů.

Ruské letecké údery proti oponentům Asadova režimu. Zdroj: ruské ministerstvo obrany. foto: ČTK

Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) se Hizballáhu, který je spojencem Damašku, podařilo obsadit jižní část města Kafr Nabúda. O život údajně přišlo několik desítek povstalců. „Jsou to nejtvrdší boje na severu Hamá od začátku společných operací armády a Ruska,“ sdělil Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Dobytím Kafr Nabúdy se vládní jednotky dostávají blíž k dálnici, jež spojuje velká města na západě. „Je to strategické město,“ řekl Abdar Rahmán k bojům o Kafr Nabúda.

Útok na výcvikový tábor

Kreml tvrdí, že ruská letadla útočila v Idlibu, Homsu a Hamá a také v Latákíji a že se zaměřila na výcvikový tábor, zbrojní sklad Islámského státu (IS) a na trasy, které tato organizace používá. Ruské ministerstvo obrany také tvrdí, že za měsíc ruské letectvo zásadním způsobem zničilo arzenál IS a že radikálům dochází munice. Rusko do bojů vstoupilo 30. září vlastním letectvem, aby podpořilo syrskou armádu a pomohlo jí chránit západní oblasti země.

Rusko zasypalo Sýrii bombami. V některých cílech ale islamisté téměř nejsou

Rusko tvrdí, že o svých krocích vyjednává s USA a Saúdskou Arábií. Podle Rijádu, který se zapojením Ruska nesouhlasí, bude mít ruská intervence vážné důsledky. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov prohlásil, že se Rusko s „regionálními spojenci“ zatím na 100 procent neshodlo, ale že se názory sbližují. Podle saúdskoarabských zdrojů citovaných agenturou Reuters vyvolá ruská intervence sektářský konflikt, do něhož se zapojí extremisté. Saúdská Arábie se domnívá, že by se Rusko mělo připojit ke koalici, která už proti IS v Sýrii bojuje od loňska.

Prodloužení syrské krize

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že Moskva svou pokračující podporou syrského prezidenta Bašára Asada syrskou krizi prodlužuje. Podle něj Rusko nejedná konstruktivně.

Vladimir Putin při rozhovoru zaměřeném na ruské akce v Sýrii.

Vladimir Putin při rozhovoru zaměřeném na ruské akce v Sýrii.

O situaci v Sýrii bude v příštích dnech v Moskvě a ve Washingtonu jednat zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. S pomocí Američanů a Rusů chce dosáhnout znovuzahájení mírových rozhovorů mezi syrským režimem a opozicí. Zástupci Syrské národní koalice podporované Západem přitom v neděli oznámili, že budou rozhovory bojkotovat. Jakýkoli politický proces musí být podle nich založen na „ukončení ruské agrese“.

plíživý Afghánistán s odstíny Libye a Somálska

Podle zmocněnce OSN by situace v Sýrii mohla brzy připomínat „plíživý Afghánistán s odstíny Libye a Somálska“. Jak dodal, je potřeba zejména zabránit tomu, aby došlo k rozdělení země. Se svými plány chce de Mistura nejdříve seznámit Američany a Rusy, teprve poté i další státy zejména v regionu Blízkého východu.

K letadlům se přidaly lodě. Rusko zapojilo do bojů v Sýrii svou flotilu

V Sýrii proti IS bojuje přes rok letecká koalice vedená USA, avšak na rozdíl od Rusů nemá silného spojence pro pozemní boj. Nejvýznamněji jí pomáhaly kurdské milice označované jako YPG. Ty oznámily, že se připojily k širší koalici arabských povstalců. Jejich organizace si říká Demokratické síly Sýrie a patří k nim většina oddílů Syrské svobodné armády, která bojuje proti Asadovi od začátku povstání. Připojení YPG ke koalici by mohlo uklidnit Turecko, které sledovalo vojenské úspěchy syrských Kurdů se znepokojením a interpretovalo je jako pokus rozšířit kurdské oblasti podél turecké hranice.

V nové koalici bojují také oddíly asyrských křesťanů. „Protože jde o demokratické a sekulární síly, doufáme, že se nám dostane podpory od koalice vedené USA. Prvním úkolem je bojovat proti IS, protože to je nepřítel číslo jedna, ale chceme také v budoucnu vybudovat demokratickou Sýrii,“ sdělil Násir Hadž Mansúr z kurdské správy severu Sýrie.

Autor: