Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syrská vláda nechala zabavit majetek Asadova bratrance. Opatření má zaručit uhrazení dluhu

Syrský prezident Bašár Asad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrský prezident Bašár Asad. | foto: AP/ČTK

Damašek Syrská vláda nařídila zabavení majetku prezidentova bratrance a jednoho z nejbohatších Syřanů Rámího Machlúfa. Podle dokumentu, do nějž měla možnost nahlédnout agentura Reuters, jde o preventivní opatření, které se týká také Machlúfovy manželky a dětí. Machlúf řídí mobilního operátora Syriatel a o víkendu oznámil, že mu úřady nařídily na funkci rezignovat.

Podle Machlúfova tvrzení na něj syrské úřady zesilují tlak a pohrozily mu zatčením, pokud zisk firmy neodevzdá.

Dokument, z nějž cituje Reuters, má úterní datum a je podepsán ministrem financí. Uvádí se v něm, že jde o preventivní opatření, které má zaručit uhrazení dluhu syrskému telekomunikačnímu regulačnímu úřadu.

Machlúf v poslední době zveřejnil na facebooku několik videí dokumentujících napětí mezí ním a prezidentem Bašárem Asadem. V tom posledním uvádí, že zhroucení firmy Syriatel by bylo pro syrskou ekonomiku „katastrofickou“ ranou.

Podle západních zdrojů, které citovala stanice Al-Džazíra, patřil Machlúf donedávna k Asadovým nejbližším spolupracovníkům a významně se podílel na financování války. Podniká v telekomunikacích, nemovitostech, stavebnictví a také obchodu s ropou.

Machlúf na videu rovněž řekl, že úřady po Syriatelu požadují „aby státu odevzdal 120 procent zisku“. V opačném případě měla firma přijít o licenci. Dříve podnikatel oznámil, že policie zatkla jeho zaměstnance a počínala si při tom „nelidským způsobem“. Od dubna bylo zdrženo 40 zaměstnanců Syriatelu a 19 pracovníků Machlúfovy charitativní nadace Al-Bustán.

Napětí mezi bratranci podle západních zdrojů trvá od loňska, kdy syrské úřady zabavily organizaci Al-Bustán a nechaly rozpustit milice napojené na Machlúfa. V prosinci ministerstvo financí zmrazilo majetek několika podnikatelů za daňový únik a syrská média tehdy uvedla, že mezi nimi byl i Machlúf a jeho žena.

Machlúf zveřejnil první výpady proti režimu v dubnu. Tvrdil, že po něm úřady chtějí 185 milionů dolarů (4,6 miliardy korun) ze zisku Syriatelu. Machlúf tehdy požádal Asada o intervenci. Tvrdí také, že nyní úřady slibují, že propustí zadržené zaměstnance, pokud Machlúf zaplatí požadovanou částku a vzdá se funkce ředitele Syriatelu. „Ten, kdo si myslí, že takové podmínky přijmu, mne nezná,“ sděluje na videu Machlúf.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!