5. prosince 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syrské ženy rodí mrtvé a postižené děti. Může za to válka

Syrský muž se svým dítětem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrský muž se svým dítětem - ilustrační foto. | foto: Reuters

Kolaps zdravotnictví v Sýrii zachvácené občanskou válkou se bolestně dotýká tamních těhotných žen. Ty nemají k dispozici potřebnou prenatální péči, a mnohým se tak rodí těžce postižené či mrtvé děti. Situace v Sýrii je šokující, některé děti se rodí i bez hlavy, líčí mezinárodní prezidentka Lékařů bez hranic Joanne Liuová.

Doktorka Liuová byla zvolena mezinárodní prezidentkou neziskové organizace Lékaři bez hranic v červnu tohoto roku. V listopadu odjela na deset dní do Sýrie, kde se připojila ke svým kolegům v polní nemocnici Lékařů bez hranic na severu země a po jejich boku ošetřovala desítky zraněných a nemocných. Navzdory své dlouholeté lékařské praxi odjížděla ze země hluboce otřesená.

ČTĚTE TAKÉ:

"Viděli jsme tolik případů znetvořených miminek... Některá se narodila bez hlavy. Jsem pediatrička, ale s něčím podobným jsem se za celých dvacet let praxe nesetkala," řekla konsternovaná Liuová britskému listu The Independent.

Kolaps syrského zdravotnictví

Na katastrofální stav syrského zdravotnictví upozorňuje již delší dobu OSN i mezinárodní lékařská obec. Podle zářijového článku v renonovaném lékařském časopisu The Lancet nefunguje zhruba 40 procent syrských nemocnic, mnohé z nich byly navíc zcela srovnány se zemí. A nikoli náhodou. "Vládní jednotky svévolně zadržují, mučí a zabíjejí stovky zdravotníků i pacientů," cituje The Independent říjnové prohlášení OSN. Stejných válečných zločinů se navíc podle OSN dopouštějí i rebelové.

Liouvá upozornila, že v Sýrii prudce narůstá počet anencefalických novorozenců. Anencefalie je vážná vrozená vada centrální nervové soustavy, v jejímž důsledku se u plodu nevyvíjí mozek ani lebka. Podle dosavadních poznatků může být jednou z příčin nedostatek kyseliny listové ve stravě těhotné ženy. "Tato vada není slučitelná se životem. Díky pokroku prenatální diagnostiky se tato vada u narozených téměř nevyskytuje," píše se v lékařských skriptech. Jenže ve válkou rozvrácené Sýrii se těhotným ženám nedostává ani základní lékařské péče, natož prenatální diagnostiky. A o pestré stravě si mohou nechat jen zdát, o potravinových doplňcích ani nemluvě.

Nespočet syrských dětí trpí kvůli válce nedostatkem živin. Léky se k nim dostávají jen obtížně.

Nespočet syrských dětí trpí kvůli válce nedostatkem živin. Léky se k nim dostávají jen obtížně.

Za deset dní svého pobytu v Sýrii se doktorka Liuová setkala hned se třemi případy anencefalie - dva novorozenci zemřeli nedlouho po porodu, třetí miminko se narodilo už mrtvé. Jiné děti zahynuly kvůli zranění matky. "Přijali jsme těhotnou ženu s hrudníkem rozervaným šrapnelem. Byla v šestém měsíci těhotenství a nemohla dýchat. Její hladina kyslíku v krvi byla nebezpečně nízká. Ošetřili jsme ji a přežila to, ale dítě o den později zemřelo," popsala Liuová jeden z případů.

Lékaři bez hranic apelují na mezinárodní společenství, aby zdravotníkům a humanitárním pracovníkům, kteří v Sýrii působí, pomáhalo a ochraňovalo je. "Chemickým expertům ve válečné zóně bezpečí zaručit šlo. Proč nemůžeme udělat to samé pro humanitární pomoc?" ptá se Liuová. 

mslMagdalena Slezáková
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!