Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
22. října 2013 10:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syrský prezident nevidí důvod, proč by nemohl znovu kandidovat

Bašár Asad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bašár Asad | foto: Reuters

DAMAŠEK  Syrský prezident Bašár Asad ještě zváží svou kandidaturu v prezidentských volbách, které se mají uskutečnit v příštím roce. Jak ale v rozhovoru s libanonskou televizi Al-Majadín dodal, nevidí důvod, proč by se o křeslo hlavy státu neměl znovu ucházet právě on. Pokud jde o mírové rozhovory s opozicí, ještě prý na ně nedozrál čas. Asad v této souvislosti rovněž zpochybnil plánované konání mezinárodní konference o Sýrii v Ženevě.

"Osobně nevidím žádné překážky, proč bych se nemohl zúčastnit příštích prezidentských voleb," prohlásil syrský prezident. Asad převzal nejvyšší funkci v zemi od svého otce v roce 2000 a byl potvrzen v hlasování, ve kterém neměl protikandidáta. Znovuzvolen byl pak v roce 2007. Asadova rodina vládne zemi více než 40 let.

Prezidenta i po více než dvouleté občanské válce, která si vyžádala přes 110.000 obětí, stále podporují příslušníci syrských menšin - šíitští alávité, k nimž Asad patří, a také křesťané. Opozice, která proti němu bojuje, a mnoho zahraničních vlád ale žádají jeho odstoupení.

ČTĚTE TAKÉ:

Na základě vůle lidu

Asad v rozhovoru dodal, že o své kandidatuře rozhodne na základě vůle syrského lidu. "Pokud jde o touhu lidí, je ještě příliš brzy o tom mluvit. Můžeme o tom debatovat, až bude stanoveno datum voleb," řekl.

Na jeho slova reagoval dnes během návštěvy Paříže americký ministr zahraničí John Kerry. Řekl, že válka v Sýrii neskončí, dokud bude Asad zastávat nejvyšší funkci v zemi.

V souvislosti s konáním mezinárodní konference o Sýrii, která se má uskutečnit na konci listopadu, syrský prezident v rozhovoru uvedl, že ještě "nedozrály podmínky" pro mírové rozhovory s opozicí. "Kdo se toho bude účastnit, jaký vztah mají k syrskému lidu?" prohlásil na adresu takzvané Ženevy 2.

Zemi by měl tento týden navštívit zmocněnec OSN pro Sýrii Lachdar Brahímí. Damašek prostřednictvím provládního deníku Al-Vatan jeho cestu uvítal, nicméně varoval ho, že musí jednat "objektivně a profesionálně". Totéž zopakoval i Asad, když řekl, že se Brahímí "nesmí odchýlit od své mise" a musí být "nezaujatý".

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...