Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Češi s očkováním můžou volně do Maďarska, dohodly se obě země. Neomezený pohyb platí od soboty

Lidé se fotí na maďarsko-slovenské hranici u města Esztergom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé se fotí na maďarsko-slovenské hranici u města Esztergom. | foto: Reuters

Budapešť Maďarsko se dohodlo s Českou republikou na neomezeném přeshraničním cestování v případě občanů obou zemí, kteří byli očkováni proti covidu-19. Oznámil to v pátek ráno maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Ministr podle agentury MTI na facebooku upřesnil, že obě země si od soboty budou uznávat osvědčení o imunitě vůči covidu-19 bez ohledu na typ použité vakcíny.

V Maďarsku se jako v jediné zemi Evropské unie očkuje ruským přípravkem Sputnik V a vakcínami čínských firem Sinopharm a CanSino Biologics, jejichž používání zatím nedoporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Kromě toho se aplikují i preparáty společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Szijjártó dodal, že další jednání o neomezeném cestování v rámci Evropské unie mají následovat v polské Lodži, kde se v pátek scházejí ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (Česka, Slovenska, Polska a Maďarsko). 

Kromě Česka dosáhlo Maďarsko dohody o vzájemném uznávání osvědčení o imunitě vůči covidu-19 s Chorvatskem, Srbskem, Černou Horou, Slovinskem, Tureckem a Bahrajnem, osvědčení o imunitě si vzájemně uznávají také Maďarsko a Rumunsko, připomněla MTI. 

Maďarsko může být první evropskou zemí, která se po pandemii vrátí do „normálního života“, prohlásil v pátek premiér Viktor Orbán v pravidelném rozhlasovém vystoupení. Orbán nicméně varoval, že pandemie ještě neskončila, a vyzval spoluobčany, aby dodržovali předpisy „nezbytné pro bezpečný život“.

Až dosud bylo podle Orbána očkováno 4,48 milionu z přibližně deseti milionů Maďarů, z toho podle MTI 2,6 milionu obdrželo obě dávky. Premiér přislíbil, že po překročení hranice pěti milionů očkovaných budou zrušena omezení týkající se svateb a podobných událostí, jakož i zákaz vycházení mezi půlnocí a pátou hodinou ranní. Na masových akcích ale budou od účastníků až do začátku srpna vyžadována osvědčení o imunitě.

V Maďarsku během uplynulého dne přibylo 1190 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 71 úmrtí. Od začátku pandemie se nakazilo 796.390 Maďarů, z nichž 29.041 nákaze podlehlo, připomněla MTI.

Podle dřívějších vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) by se zhruba od poloviny května mohlo zjednodušit cestování mezi Českou republikou a šesti zeměmi pro lidi očkované proti covidu-19. Babiš před týdnem na sněmovních interpelacích zmínil Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko a Slovinsko. Arenberger ve čtvrtek na sněmovním výboru pro zdravotnictví řekl, že ČR si bude od soboty 15. května uznávat vzájemně očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem i Německem a že se jedná i se Slovenskem.

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Grafton Recruitment Praha
BACK OFFICE ASISTENT | NJ nebo AJ

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 33 000 Kč