Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tabu sexshopů na Kavkaze: Rodinné typy ‚Satanovy‘ hračky nepotřebují

Sexshop (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sexshop (ilustrační snímek). | foto: Sorbis / Shutterstock.com

JEREVAN/BAKU/TBILISI Arménie, Ázerbájdžán a Gruzie mají jedno společné - většina lidí tam neakceptuje prodejny s erotickými pomůckami. Zatímco jinde jsou sexshopy zcela běžné, na jižním Kavkaze jsou tabu.

Na sociálních sítích někteří uživatelé tvrdí, že rodinné typy žádné takové hračky nepotřebují. Někdo je dokonce odmítá jako hřích. Hodně lidí říká, že podobné zboží je nutné, ale Tbilisi je maloměsto a nikdo si nepřeje být přistižen s „hanbatým“ nákupem. Odsudky vyslovují spíše muži, ženy bývají otevřenější.

Tlupa věřících zbila prodavače

„Přicházelo hodně lidí, i z venkova, a kupovali toho spoustu, ale schovávali si obličeje,“ říká bývalá majitelka gruzínského sexshopu, která si nepřála být jmenována. Jediný sexshop v Tbilisi ale musel být uzavřen. Po prvním pogromu se sexshop schoval v nenápadnějším místě, po několika měsících ale následoval druhý pogrom. Policie pak obchod zapečetila, aby nedráždil církev.

„Tlupa věřících mávala dřevěnými kříži a zdevastovala obchod. Zbili prodavače i nás. Křičeli, že sex je dílo ďáblovo, že naše zboží kazí mravy v křesťanské zemi a že jsme Satanovy děti,“ zavzpomínala bývalá majitelka. „Mezi útočníky byli i naši stálí klienti,“ tvrdí. „Dalo by se po 15 letech znovu podnikat? Ne! V jakékoli jiné zemi ano, ale v Gruzii ne! S vlivem církve je to ještě horší. Mentalita se nezměnila. Gruzie je příliš patriarchální země,“ dodala.

Nutno poznamenat, že místo sexshopů v Gruzii fungují internetové obchody s širokým sortimentem zboží. Podle sexuologa Arčila Bakradzeho tyto obchody spolupracují s klinikami, které se věnují léčbě sexuálních potíží. „Bezpochyby je zboží ze sexshopů potřebné, užitečné či příjemné. Díky internetovým obchodům je snadno dostupné,“ říká lékař. „Vzhledem ke křesťanskému prostředí jde o nejvhodnější typ sexshopu. Ti, kdo jsou proti, jej nevidí a neprotestují,“ cituje sexuologa ruskojazyčná verze zpravodajského serveru BBC.

Sexshop (ilustrační snímek).

Dvě tabu

Podle spisovatelky a překladatelky Anny Kordzajové se sexshopy v Gruzii neobjeví ani za desítky let. Dvě věci jsou totiž podle ní tabu: „Je to náboženství a sex. O ostatním si můžete psát podle libosti.“ Ani v Jerevanu nejsou sexshopy, přestože zákon je stejně jako v Gruzii nezakazuje. Přesněji, neexistují v reálném Jerevanu, na internetu jsou jich spousty. Někteří obyvatelé města ovšem považují za sexshop i obchody se spodním prádlem, jiní si zase myslí, že jsou zdraví nebezpečné. Prý zboží dováží z Číny a kvalitní výrobky jsou nedostupné. Psycholog Šamiram Rštuni tvrdí, že spolu s Armény v internetových sexshopech nakupují Íránci.

Jeden z on-line obchodů po děsivých varováních mladším 18 let ve třech jazycích - anglicky, rusky a arménsky - nabízí pestrý sortiment vibrátorů, masturbátorů a dalších pomůcek sexuálního potěšení. Proč něco takového chybí v obyčejné realitě? Pokud by někdo do sexshopu vstoupil, večer by to všichni věděli a dotyčný by byl navždy znemožněn, vysvětluje jeden z jerevanských kulturních antropologů.

V Ázerbájdžánu sexshopy nejsou. Gynekoložka Zarifa Kulijevová, která více než deset let pracovala s rizikovými skupinami, si myslí, že sexshopy by mohly pomoci mnoha osamělým mužům a ženám. Užitečné by podle ní mohly být i manželským párům. „Naši muži nepomýšlejí na sexuální experimenty s manželkami. Buď používají služeb prostitutek, anebo si vydržují milenku. To je finančně škodlivé, nežádoucí vůči manželce a navíc to ohrožuje zdraví,“ říká a tvrdí, že výrobky ze sexshopů by mohly intimní život manželů obohatit.

Zprovoznění sexshopů samozřejmě nepovažuje za reálné. „Nemyslím si, že je to v naší zemi možné. Staly by se terčem posměchu a odsouzení. Lidi by se báli vstoupit,“ připouští.

V cestě stojí zákon

K nepřízni veřejnosti se v Ázerbájdžánu přidávají i právní problémy. Podle trestního zákona se šíření a zhotovování pornografických materiálů a předmětů, jejich reklama a obchodování považuje za trestný čin,“ připomíná právník Fariz Namazly s tím, že tato ustanovení se vztahují i na zboží ze sexshopů.

Pokud by si někdo přál otevřít takový obchod, nejspíše by mu to ani nebylo povoleno: „Byl tu pokus zaregistrovat si doménu o názvu sex.az, ale nepovolili to.“ „Z náboženského hlediska se antikoncepční pilulky, sexuální příručky či erotické prádlo mohou prodávat v lékárnách a obchodech. Ale materiály napomáhající sebeuspokojování jsou nepřípustné. Zakazuje je nejen islám, ale i jiná náboženství,“ tvrdí místní znalec islámu Nijam Agilja.

Sexshop (ilustrační snímek).
Sexshop (ilustrační snímek).

KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl

Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém...

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...