Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Tálibán uvítal rozhodnutí USA stáhnout část vojsk z Afghánistánu, rozhodnutí by mohlo vést k rychlejšímu konci bojů

Američtí vojáci v Afghánistánu na snímku z června roku 2017. foto: ČTK

Kábul - Povstalecká skupina Tálibán uvítala rozhodnutí administrativy Donalda Trumpa stáhnout zhruba polovinu amerických vojáků přítomných v Afghánistánu. Podle Tálibánu rozhodnutí povede k rychlejšímu konci bojů, píše agentura AFP.
  17:08

Rozhodnutí stáhnout do 20. ledna příštího roku 2000 z 4500 amerických vojáků rozmístěných v této asijské zemi ale vzbuzuje obavy spojenců USA. Podle generálního tajemníka NATO hrozí, že se z Afghánistánu znovu stane útočiště teroristických organizací, jako je Islámský stát.

Trump nařídil stažení části amerických vojsk z Afghánistánu a Iráku

„Čím dříve odejdou zahraniční vojska, tím dříve skončí válka,“ prohlásil mluvčí Tálibánu. Povstalecká skupina v únoru uzavřela se Spojenými státy dohodu, podle které se Američané z Afghánistánu stáhnou do konce května 2021. Tálibán se za to zavázal, že nebude útočit na Spojené státy a jejich spojence a že zabrání teroristickým skupinám, jako je Islámský stát či Al-Káida, působit v Afghánistánu. Experti ale mají pochybnosti, že Tálibán dohodu zcela dodržuje.

Podle afghánské rady bezpečnosti stažení amerických vojáků neznemožní aktivity afghánské armády. „Afghánské bezpečností síly již provádí 96 procent operací samy a jsou připraveny i nadále bránit zemi před jejími nepřáteli,“ uvedl mluvčí rady.

Oznámení Pentagonu o stažení části vojsk vzbudilo obavy u amerických spojenců. Německý ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že se zpráva může negativně promítnout do jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem, jež začala v září v Kataru. Rozhovory o budoucnosti zatím nepřinesly žádný konkrétní výsledek.

Afghánistán začal propouštět posledních 400 vězněných Tálibánců. Krok byl podmínkou pro mírová jednání

K částečnému stažení vojsk se ve středu vyjádřil i český ministr obrany Lubomír Metnar. „Platí, že společně jsme do Afghánistánu přišli a společně odejdeme. A nadále platí i to, že boj proti terorismu zůstává společnou prioritou,“ uvedl Metnar.

„Islámský stát by mohl v Afghánistánu znovu vybudovat kalifát teroru, o který přišel v Sýrii a Iráku,“ uvedl v úterý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Stoltenberg se domnívá, že „cena za příliš rychlé či nekoordinované stažení může být velice vysoká“. Pod vlajkou NATO slouží v Afghánistánu přes 10 000 vojáků, zhruba polovina z nich pochází z jiných zemí, než jsou Spojené státy.

Autor: