Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Na ruskou obranu není spoleh, chraňte se samy, vyzval továrny šéf Tatarstánu

Ukrajinský dron zasáhl závod na montáž dronů Šáhed ve městě Jelabuga v Tatarské autonomní republice v Rusku. (2. dubna 2024) foto: Profimedia.cz

Šéf autonomního Tatarstánu v ruském Povolží den po náletu ukrajinských dronů vybídl ředitele tamních podniků, aby nespoléhali na ruskou protivzdušnou obranu a sami se postarali o ochranu závodů před drony. Ukrajinské bezpilotní letouny zasáhly rafinerii a průmyslový objekt ve dvou městech, i když se nachází asi 1300 kilometrů od ukrajinské hranice.
  9:37

„Všemohoucí nám dává znamení: probuďte se, chlapi, nikdo vás kromě vás samých nebude bránit,“ prohlásil na republikové konferenci o energetice Rustam Minnichanov, který stojí v čele Tatarstánu. „Není nutné čekat, že zasáhne protiraketová obrana, ta plní jiné úkoly. Musíme to vyřešit vlastními silami, každý podnik, každá obec, každé město,“ dodal. Současně vyzval záchranáře k trvalé pohotovosti.

V úterý ukrajinské drony zaútočily na rafinérii v Nižněkamsku a na závod na montáž útočných dronů Šáhed v Jelabuze, vzdálené asi 1300 kilometrů od hranic s Ukrajinou, která více než dva roky odolává ruské agresi. Podle ukrajinských médií byl nálet dílem ukrajinské vojenské rozvědky HUR a tajné služby SBU.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Podle portálu The Moscow Times si obyvatelé Tatarstánu stěžovali na nedostatečná bezpečnostní opatření. Například jeden uživatel na sociální platformě VKontakte se tázal, proč úřady nereagovaly na „dlouhodobá varování“ a neposílily bezpečnost, i když se vědělo, že továrna je legitimním vojenským cílem.

Ruské státní podniky a zařízení za deset měsíců druhého roku války utratily přinejmenším 1,06 miliardy rublů (asi 260 milionů Kč podle tehdejšího kurzu) na ochranu před útoky dronů, uvedl koncem loňského října web Agenstvo s odvoláním na údaje o státních zakázkách.

Největší částku na obranu před bezpilotními letouny vynaložila podle portálu jaderná elektrárna ve Smolensku, která se nachází přibližně 200 kilometrů od hranic s Ukrajinou, a sice 348,7 milionu rublů. Na druhé příčce se ocitla moskevská společnost Mosvodokanal, která loni v dubnu zakoupila zařízení zneškodňující drony za 336,5 milionu rublů. A třetí příčka patřila společnosti Rosseti Moskovskij region, která loni v červnu uzavřela 16 dohod o obraně před drony za 228,3 milionu rublů.

Zařízení na obranu před drony si podle portálu pořídily i letiště ve Vladivostoku a na Sachalinu na ruském Dálném východě či úřady v sibiřských regionech. Celkově výdaje na tento účel se oproti prvnímu roku války zvýšily šestinásobně – a téměř padesátkrát oproti předválečnému roku 2021.

Autoři: ,