10. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Taxi ve vzduchu. Alternativní služba Uber začala v New Yorku používat vrtulník

V New Yorku Uber přepravuje zákazníky pomocí helikoptéry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V New Yorku Uber přepravuje zákazníky pomocí helikoptéry. | foto: Twitter.com/@moondo_info

New York Kdo má služby alternativní taxislužby Uber dosud spojeny s mobilní aplikací, pomocí níž si zákazník během pár desítek sekund přivolá vůz do žádané destinace, ten se může posunout zase o úroveň výš – alespoň pokud se bude nacházet v New Yorku. Počínaje úterkem totiž firma začala v největším městě USA nabízet službu Uber Copter, tedy přepravu helikoptérou.

První „linka“ Uber Copter spojuje hlavní newyorské letiště Johna Fitzgeralda Kennedyho (JFK) s heliportem v jižní části Manhattanu nedaleko Wall Street a cílí na movité zákazníky, jimž je každá minuta drahá. Za jednosměrnou přepravu mezi uvedenými body si Uber účtuje 200 až 225 dolarů (v přepočtu asi 4550 až 5100 korun) a slibuje celkovou dobu přepravy do třiceti minut.

Z toho samotný let zabere jen osm minut, zbytek připadá na pozemní dopravu do a z heliportu plus nástup a výstup.

Běžná doba jízdy mezi JFK a Manhattanem po zemi trvá asi hodinu, s využitím hromadné dopravy (newyorského metra či železnice) ještě o něco déle. Dopravní zácpy, které nejsou v New Yorku neobvyklé, mohou ale dobu jízdy po zemi znatelně prodloužit.

Služba Uber Copter je zatím dostupná jen pro zákazníky, kteří jsou členy dvou nejvyšších věrnostních programů společnosti Uber. Přepravu je možné si objednat v časovém rozmezí pět dní až jednu hodinu předem. Jedna helikoptéra pobere až pět pasažérů a prostor pro zavazadla je omezený: každý s sebou může mít pouze jeden kus o váze maximálně 18 kilogramů plus malou osobní tašku.

Startem služby Uber Copter ovšem společnost neotevírá úplně nový trh. Podobný produkt již nabízí firma Blade, která zákazníkům nabízí mimo jiné i spojení z Manhattanu na všechna tři letiště v aglomeraci New Yorku (vedle JFK ještě Newark a LaGuardia). Společnost Blade se dostala do hledáčku médií už 15. května letošního roku, kdy jedna z jí operovaných helikoptér musela nouzově přistát na řece Hudson. Na palubě byl pouze pilot, ten ale vyvázl bez zranění.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.