27. února 2017 11:05, aktualizováno  18:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Filipínští teroristé zabili uneseného Němce. Nedostali požadované výkupné

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Německý zajatec filipínské teroristické skupiny Abu Sayyafa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý zajatec filipínské teroristické skupiny Abu Sayyafa. | foto: Twitter: @SCMP_News

BERLÍN Filipínská teroristická skupina Abu Sayyafa zavraždila sedmdesátiletého německého rukojmího, což ukazuje dnes zveřejněný videozáznam činu. Smrt svého občana potvrdila a odsoudila vláda v Berlíně. Filipíny označily zločin za barbarský. Muže radikální islamistická organizace unesla loni v listopadu, když se plavil kolem jednoho z ostrovů na jihozápadě Filipín. Jeho devětapadesátiletá partnerka přišla o život už při únosu.

„Po týdnech obav máme dnes smutnou jistotu: německý rukojmí byl teroristickými únosci na Filipínách barbarsky zavražděn,“ sdělil podle agentury DPA mluvčí vlády Steffen Seibert. Kancléřka Angela Merkelová podle něj tento čin odsoudila a označila ho za ohavný.

Poradce filipínského prezidenta Jesus Dureza agentuře Reuters řekl, že filipínské úřady dělaly vše pro to, aby se zajatec dostal na svobodu. „Zabíjení nevinných a bezmocných je třeba zastavit,“ dodal. Server The Straits Times dnes napsal, že na videu je spolu s Němcem vidět několik ozbrojenců. „Teď mě zabije,“ řekl podle serveru sedmdesátiletý muž, kterému poté jeden z ozbrojenců velkým nožem uřízl hlavu.

Skupina Abu Sayyafa požadovala za Němce výkupné v přepočtu 570.000 eur (15,4 milionu korun). Pro jeho doručení stanovila ultimátum, které vypršelo v neděli. Těsně před vypršením ultimáta zaútočila podle německých médií filipínská armáda na základny radikálů na ostrově.

Němec a jeho partnerka, kteří se plavili nedaleko filipínského pobřeží, se obětí únosu nestali poprvé. Již v roce 2008 je unesli somálští piráti. Na svobodu se dvojice dostala po sedmi týdnech. „Moje loď je můj život a nechci ho ztratit. Piráti a vlády mě nezajímají,“ řekl tehdy muž. Média v té době spekulovala o tom, že Německo za dvojici zaplatilo výkupné ve výši 600.000 dolarů (15,3 milionu korun).

Skupina Abu Sayyafa založená v devadesátých letech bojuje podle svých prohlášení za autonomii v rámci převážně katolických Filipín. Organizace, která se v roce 2014 přihlásila k takzvanému Islámskému státu, má na svědomí řadu teroristických činů a únosů. Právě z výkupného za rukojmí financuje z podstatné části své operace.

ČTK
  • 7Diskuse