Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Thajská vláda má důvěru parlamentu. Thajci však vzdorují dál

Svět

  10:47aktualizováno  11:37
BANGKOK - Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová ve čtvrtek vyzvala protivládní demonstranty k ukončení politických protestních akcí. Premiérka svou výzvu pronesla v televizním projevu krátce poté, co přežila bez problémů hlasování o nedůvěře vládě v parlamentu. Uvedla to agentura Reuters.

Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová foto: Reuters

Premiérku podpořilo 297 zákonodárců, proti ní jich hlasovalo jen 134, upřesnil Reuters. Podle komentářů výsledek vzhledem k jasné většině vládní koalice v dolní komoře není překvapením, přestože Šinavatrová čelí nespokojenosti mnohých obyvatel.

Šinavatrová ve čtvrtečním projevu varovala, že demonstrace by mohly poškodit thajskou ekonomiku, a prohlásila, že je zapotřebí, aby se situace řešila prostřednictvím dialogu. Režim Šinavatrové čelí největším protestům v zemi od krvavých nepokojů v roce 2010.

Demonstranti žádají rezignaci premiérky, jejíž vládu obviňují z korupce a z toho, že je pod kontrolou premiérčina bratra Tchaksina Šinavatry. Ten byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a v současnosti žije v exilu v Dubaji. Od neděle demonstranti v Bangkoku obsadili ministerstvo financí a obklíčením si vymohli evakuaci a uzavření dalších ministerstev i nejvýznamnějšího úřadu pro boj se zločinností v zemi.

VÍCE ZDE:

Ve čtvrtek se jim podařilo přerušit dodávky elektřiny a vody do sídla státní policie v centru metropole. "Demonstranti přerušili dodávky elektrické energie do ústředí státní policie, fungujeme na generátorech," sdělil agentuře AFP policejní představitel Pravut Tchavónsiri. Před policejní budovou se podle AFP shromáždil dav asi tisícovky lidí, který zablokoval dopravu na jedné z hlavních dopravních tepen Bangkoku.

Premiérka Šinavatrová vyhlásila v metropoli mimořádná bezpečnostní opatření, slíbila ale, že proti demonstrantům nenasadí armádu a nezasáhne proti nim silou. Ocenila, že dosavadní demonstrace a ostatní protesty probíhají bez násilností.

Autoři: ,