12. srpna 2011 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

The Economist: Klaus patří do 'špatné party' východoevropských politiků

Václav Klaus během návštěvy Slovenska v roce 2003 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus během návštěvy Slovenska v roce 2003 | foto: Hynek GlosLidové noviny

LONDÝN Britský týdeník The Economist zařadil českého prezidenta Václava Klause mezi kontroverzní východoevropské politiky, kteří vyhledávají špatnou publicitu. Ve svém posledním čísle se prestižní týdeník zaměřil především na maďarského premiéra Viktora Orbána, ale píše i o Klausovi, jenž "nejnověji napadl západní diplomaty, kteří podpořili pochod homosexuálů v Praze".

"Chudé země, které potřebují investice a náklonnost od bohatších států, by měly vylepšovat svůj image a vyhýbat se půtkám. Proto se může zdát zvláštní, že mnoho politiků v exkomunistické Evropě s jejími roztřesenými ekonomikami a bezpečností, dělá pravý opak," píše The Economist, který se ptá "proč někteří východoevropští politici vyhledávají špatnou publicitu?"

Nezvykle bojovný Čech. Britský týdeník The Economist zařadil českého prezidenta Václava Klause mezi kontroverzní východoevropské politiky.


V článku nazvaném Nepříjemná parta označuje za nejvýraznější případ maďarskou vládu premiéra Orbána, která od nástupu k moci před rokem vyvolala záplavu kritiky ze zahraničí zákony ohrožujícími svobodu médií a nezávislost centrální banky a naposledy možným stíháním bývalého premiéra.

Orbánova vláda ale není podle týdeníku jediným zdrojem obav. "Gruzínský prezident Michail Saakašvili si pohrává s myšlenkou pokračovat jako premiér a zklamal tak své některé západní fanoušky, kteří ho viděli jako výzvu věčné vládě postsovětských autokratů, jako je Vladimir Putin," uvedl The Economist.

"V roce 2009 český prezident Václav Klaus radostně hrozil vykolejením lisabonské smlouvy a nejnověji napadl západní diplomaty, kteří podpořili pochod homosexuálů v Praze," napsal týdeník.

Nepříjemná parta
"Tato nepříjemná parta má sklon opovrhovat konvenční diplomacií a publicitou a proto je v těchto věcech špatná. Například Václav Klaus obvykle odmítá hovořit se zahraničními novináři, pokud mu neslíbí, že otisknou celé jeho odpovědi," dodal týdeník.

Připomíná ale, že v jednotlivých zemích se nelíbí tendence házet politiky z oblasti do jednoho pytle. Politici zde také připomínají, že byli zvoleni, aby dělali změny, a ne aby si dělali přátele. The Economist píše, že Maďaři důrazně podporují Orbánův příkrý přístup a "mnoha Čechům se líbí, když se jejich prezident staví proti eurofederalistům".

"NÁTLAKOVÁ AKCE DEVIANTŮ"

Prezident Václav Klaus naslouchá svému vicekancléřovi Petru Hájkovi.Vlnu protestů proti prvnímu pražskému "pochodu hrdosti" spustil minulý týden prezidentův vicekancléř Petr Hájek. Průvod, který je součástí festivalu s koncerty, večírky či procházkami starou Prahou, označil za nátlakovou akci a politickou demonstraci pokřiveného hodnotového světa.

O homosexuálech psal jako o "deviantních spoluobčanech" a kritizoval pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) za záštitu nad akcí.

Za Hájka se postavil prezident Václav Klaus. Slovo deviace považuje za "hodnotově neutrální". Karneval podle něj není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se prezident velmi obává.

Domnívá se také, že umírněný přístup například nynějšího polského premiéra Donalda Tuska sice možná přináší skromné odměny, ale umíněnost bratří Kaczyńských nevedla k viditelným trestům. "Spory nejsou konec světa. Když opadne poprask, mohou přinést ústupky a ne izolaci. Je tomu tak proto, že někteří Východoevropané mohou být rozčilující, halasní a neelegantní, ale v moderní Evropě jsou nezbytní," uzavřel The Economist.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!