9. srpna 2017 15:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Proč je tichomořský Guam v hledáčku armády KLDR? Je klíčový pro armádu USA v oblasti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
americký tichomořský ostrov Guam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy americký tichomořský ostrov Guam | foto: ČTK

AGAŃA/PRAHA Oznámení severokorejské armády o tom, že zkoumá možnost raketového útoku na americký tichomořský ostrov Guam v reakci na zvýšení napětí po výrocích amerického prezidenta Donalda Trumpa, přivedlo tento tichomořský ostrůvek do centra světové pozornosti, jakou nezažil po desítky let.

POLOHA

Tento pruh země v západním Pacifiku je s rozlohou 542 kilometrů čtverečních o něco větší než Praha a ve svém nejužším místě měří pouhých šest kilometrů. Nachází se asi tři a půl tisíce kilometrů jihovýchodně od Severní Koreje, a má k ní mnohem blíž, než ke Spojeným státům. Havajské ostrovy jsou asi čtyři tisíce kilometrů východně. Jeho blízkost k Číně, Japonsku, Filipínám a Korejskému poloostrovu činí z tohoto ostrova klíčové území pro americkou armádu.

VZTAHY S USA
Guam byl od roku 1565 španělskou kolonií a v roce 1898 se během španělsko-americké války stal americkým územím. Za druhé světové války ho na dva a půl roku obsadilo Japonsko. V roce 1950 byl prohlášen autonomním ostrovním územím Spojených států. Má omezenou vnitřní samosprávu, v čele stojí prefekt, volený obyvatelstvem.

Ostrov má malý zákonodárný sbor, v jehož kompetenci je schvalování zákonů týkajících se místních záležitostí. Z ostrova se volí zástupce do Sněmovny reprezentantů USA, který tam ale nemá hlasovací právo. Obyvatelé ostrova mají americké občanství, ale neplatí daně a nemají právo volit prezidenta USA, ani Kongres USA.

VOJENSKÁ HISTORIE
Spojené státy mají na jihu ostrova námořní základnu a stanici pobřežní stráže, a na severu leteckou základnu, která se hodně využívala během vietnamské války. Americká armáda zabírá asi 30 procent rozlohy ostrova a nyní na Guam přemisťuje další tisíce mužů, kteří působí v japonské Okinawě. Ostrov chrání americký protiraketový štít THAAD, který se používá k sestřelování balistických raket.

Minulý měsíc vyslala americká armáda dvakrát dvojici nadzvukových bombardérů, které odstartovaly z Guamu nad Korejský poloostrov, aby demonstrovaly sílu, v reakci na oznámení, že Severní Korea poprvé vyzkoušela mezikontinentální raketu. Přestože někteří obyvatelé Guamu projevují nad americkou vojenskou přítomností na ostrově nelibost, představuje tato přítomnost nicméně druhý největší zdroj příjmů obyvatelstva hned po turismu.

LIDÉ A VLÁDA
Ostrov byl obydlen před čtyřmi tisíci léty předky Čamorů, kteří tam dodnes představují největší etnickou skupinu. Nyní na ostrově žije asi 160 000 obyvatel. Hlavním městem je Agaňa a největším městem Dededo. Mluví se tu nejvíce anglicky a čamorsky.

Ostrov zažil několik pokusů o získání větší samostatnosti či úplné nezávislosti na USA, z nichž nejvýznamnější byl v 80. letech pokus o přeměnu na společenství - volně přidružený stát k USA - podobně jako je Portoriko, který ale skončil nezdarem.

ČTK
  • 13Diskuse

Najdete na Lidovky.cz