Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tisíce civilistů uvízlo v Jemenu mezi bojujícími stranami. O život přišly ženy i děti

Svět

  13:41
Saná - V bojové zóně na severozápadě Jemenu uvízly tisíce civilistů. Oznámil to v úterý Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). Podle OSN tento týden při náletech koalice vedené Saúdskou Arábií přišlo o život 22 civilistů včetně žen a dětí.

V jemenském konfliktu proti sobě bojují šíitští povstalci podporovaní Íránem a vláda. foto: Reuters

Bojištěm je provincie Hadždža. OSN má zprávy, že při náletech bylo také zraněno 30 lidí. Byli převezeni do nemocnic, ale stav některých je vážný a je třeba je dopravit jinam.

OCHA tvrdí, že z provincie Hadždža prchá mnoho lidí a že se za půl roku počet uprchlíků z této části Jemenu zdvojnásobil. Ve zprávě úřadu se uvádí, že mezi liniemi znepřátelených stran uvízly tisíce civilistů.

V jemenském konfliktu proti sobě bojují šíitští povstalci podporovaní Íránem a vláda, které od roku 2015 pomáhá zahraniční koalice vedená Saúdskou Arábií.

V Jemenu zemřelo za tři roky hlady 85 000 malých dětí, odhaduje organizace. Ohrožených je přes milion

Místem bojů je oblast, kterou šíité dosud kontrolovali, ale kde se v poslední době proti nim postavily místní kmeny. Dosud dodržovaly dohodu o neutralitě, již s nimi šíité vyjednali v minulosti. Přestaly se jí ale řídit, když povstalci chtěli právě tímto západojemenským regionem posílat zbraně a posily do pobřežních oblastí, kde šíité bojují proti vládním jednotkám. Jakmile šíité začali na místní kmeny útočit, vložila se do konfliktu letadla koalice.

Chlapec se prochází po zbytcích domu, který zničily Saudy vedené nálety v...
Válka v Jemenu. Na snímku provládní vojáci v prostoru strategické vojenské...

V jemenské válce, která trvá od roku 2014, zemřelo podle původních odhadů OSN 10 tisíc lidí. Agentura AP ale hovoří o 60 tisíc mrtvých, mezi nimiž jsou civilisté i bojovníci, o třech milionech lidech na útěku a hluboké humanitární krizi.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat