Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tisíce civilistů uvízlo v Jemenu mezi bojujícími stranami. O život přišly ženy i děti

Svět

  13:41
Saná - V bojové zóně na severozápadě Jemenu uvízly tisíce civilistů. Oznámil to v úterý Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). Podle OSN tento týden při náletech koalice vedené Saúdskou Arábií přišlo o život 22 civilistů včetně žen a dětí.

V jemenském konfliktu proti sobě bojují šíitští povstalci podporovaní Íránem a vláda. foto: Reuters

Bojištěm je provincie Hadždža. OSN má zprávy, že při náletech bylo také zraněno 30 lidí. Byli převezeni do nemocnic, ale stav některých je vážný a je třeba je dopravit jinam.

OCHA tvrdí, že z provincie Hadždža prchá mnoho lidí a že se za půl roku počet uprchlíků z této části Jemenu zdvojnásobil. Ve zprávě úřadu se uvádí, že mezi liniemi znepřátelených stran uvízly tisíce civilistů.

V jemenském konfliktu proti sobě bojují šíitští povstalci podporovaní Íránem a vláda, které od roku 2015 pomáhá zahraniční koalice vedená Saúdskou Arábií.

V Jemenu zemřelo za tři roky hlady 85 000 malých dětí, odhaduje organizace. Ohrožených je přes milion

Místem bojů je oblast, kterou šíité dosud kontrolovali, ale kde se v poslední době proti nim postavily místní kmeny. Dosud dodržovaly dohodu o neutralitě, již s nimi šíité vyjednali v minulosti. Přestaly se jí ale řídit, když povstalci chtěli právě tímto západojemenským regionem posílat zbraně a posily do pobřežních oblastí, kde šíité bojují proti vládním jednotkám. Jakmile šíité začali na místní kmeny útočit, vložila se do konfliktu letadla koalice.

Chlapec se prochází po zbytcích domu, který zničily Saudy vedené nálety v...
Válka v Jemenu. Na snímku provládní vojáci v prostoru strategické vojenské...

V jemenské válce, která trvá od roku 2014, zemřelo podle původních odhadů OSN 10 tisíc lidí. Agentura AP ale hovoří o 60 tisíc mrtvých, mezi nimiž jsou civilisté i bojovníci, o třech milionech lidech na útěku a hluboké humanitární krizi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!