10. února 2017 16:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Se zabitým ‚hvězdným‘ velitelem Givim se v Doněcku loučily desetitisíce lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 57Diskuse
Loučení s doněckým separatistou Givim | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loučení s doněckým separatistou Givim | foto: Reuters

KYJEV/DONĚCK Desetitisíce lidí se v pátek v Doněcku loučily s povstaleckým velitelem Michailem Tolstychem. Šestatřicetiletý bojovník s přezdívkou Givi byl zabit před dvěma dny ve své doněcké kanceláři, kterou zasáhla termobarická hlavice. Pohřbu se podle úřadů zúčastnilo asi 55 000 lidí. Doněck je hlavní baštou proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Násilnou smrtí v hlubokém zázemí zemřela už řada povstaleckých velitelů. Atentáty přičítá vedení separatistů ukrajinským záškodníkům, zatímco Kyjev tyto atentáty připisuje vyřizování účtů mezi povstalci.

Loučení s doněckým separatistou Givim
Loučení s doněckým separatistou Givim

Giviho, který velel praporu Somali, po rozloučení v budově doněcké opery a baletu a po převozu rakve na dělostřelecké lafetě pochovali na Jižním hřbitově, hned vedle hrobu dalšího válečníka Arsena Pavlova, který proslul pod bojovou přezdívkou Motorola. Zabit byl i s tělesným strážcem při výbuchu nastražené nálože ve výtahu svého domu loni v říjnu.

„Miša byl symbol, Arsen byl symbol.“

„Zákeřně vraždí naše symboly. Miša byl symbol, Arsen byl symbol. Zvláště zamrzí, že tito lidé umírají nikoliv na frontě, ale zákeřně je vraždí ze zálohy,“ prohlásil při obřadu mluvčí separatistů Eduard Basurin. Vyzval přitom k dokončení díla povstaleckých velitelů v podobě vybudování „jiného státu“ na východě Ukrajiny.

V ruském opozičním listu Novaja gazeta a vzápětí v ukrajinských médiích se v pátek objevila zpráva, že se k zabití Giviho přihlásili jeho spolubojovníci, roztrpčení údajnou velitelovou zradou a dezercí z nedávných krvavých bojů u Avdijivky. Podle separatistů šlo ale o falešnou zprávu.

Při atentátech přišli o život i kozáčtí velitelé Pavel Drjomov a Alexandr „Batman“ Bednov, kteří se dostali do sporu s velením separatistů, a také Alexej Mozgovoj. Tento velitel povstalecké brigády Přízrak zahynul, když jeho auto, v němž asi 30 kilometrů od fronty jel, vyletělo po odpálení nálože do vzduchu a neznámí útočníci pak zdemolovaný vůz rozstříleli z automatických zbraní.

Konflikt na východě Ukrajiny, který propukl na jaře 2014 po ruské anexi Krymu a svržení proruského prezidenta v Kyjevě, si podle odhadů vyžádal skoro 10 000 mrtvých.

ČTK
  • 57Diskuse

Najdete na Lidovky.cz