Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚To, co lidé říkají, neodpovídá realitě.‘ Australská viroložka popsala práci ve wuchanské laboratoři

Během návštěvy týmu Světové zdravotnické organizace (WHO) pověřeného vyšetřováním původu koronavirové choroby (COVID-19) bezpečnostní pracovníci hlídají před Wuhanským virologickým ústavem. (3. února 2021) foto: Reuters

Wu-chan/Praha - Australanka Danielle Andersonová mohla jako jediná z cizích výzkumníků nahlédnout do práce ve wuchanské laboratoři těsně před vypuknutím epidemie. Během několika let, co tu pracovala, nic podezřelého na pracovišti ale nezaznamenala. Umělé vytvoření patogenu popírá a teorie o úniku je podle ní nepravděpodobná. Hledání původu může trvat další dekády.
  17:44

Vznikl virus v Itálii? Čína upírá zrak k nové teorii, WHO chce vzorky přezkoumat

„Nechci říct, že by práce tam byla nudná, ale šlo o běžnou laboratoř, stejnou jako všechny ostatní s vysokou mírou kontaminace. To, co lidé říkají, neodpovídá realitě.” Těmito slovy popsala v rozhovoru pro zpravodajský server Bloomberg své působení ve Wuchanském institutu virologie vědkyně Danielle Andersonová. Odbornice na netopýří viry s vědci z čínské laboratoře spolupracovala od roku 2016 až do listopadu 2019.

Wuchanský institut virologie. Podle některých teorií právě odtud unikl...
Wuchanský institut virologie.

K laboratoři ve Wu-chanu se od minulého ledna, kdy ve městě vypukla koronavirová epidemie, upíná celosvětová pozornost. Právě odtud podle některých nepodložených teorií mohl uniknout virus SARS-CoV-2, který se měl na místě údajně zkoumat. 

Australanka Andersonová nicméně pochybuje, že by mohlo k takovému incidentu zde dojít. V institutu se podle ní dodržovaly striktní a profesionální bezpečnostní předpisy a na místě nezaznamenala nic podezřelého. Považuje za nepravděpodobná, že by virus z laboratoře mohl uniknout, žádné důkazy tomu nenasvědčují. „Nejsem naivní, že bych tento scénář úplně vyloučila,” doplnila. O tom, že patogen na pracovišti nebyl uměle vytvořen a záměrně vypuštěn do světa, je Andersonová ale plně přesvědčena.

V laboratoři nikdo neonemocněl

Viroložka v rozhovoru odmítla i nařčení, se kterým přišel v květnu americký list Wall Street Journal. Podle něj v listopadu 2019 bylo několik vědců wuchanské laboratoře hospitalizováno s příznaky podobnými chřipce. „Kdyby zde tehdy byli nemocní lidé, myslím si, že bych taky onemocněla, to se však nestalo,” vysvětlila Andersonová. „Před tím, než jsem se nechala očkovat v Singapuru, mi udělali testy, zda jsem prodělala nákazu, a výsledek byl negativní,” dodala.

Původ koronaviru zkoumal v Číně mezinárodní tým odborníků, který vyslala letos v únoru na místo Světová zdravotnická organizace. Mise však nepřinesla odpovědi na klíčové otázky. Není jasné, jak se virus dostal na tržiště, kde se objevil první pacient. Hledání odpovědí neurčilo ani jednoznačného původce nákazy. Nejpravděpodobnější verzí je, že se virus na člověka přenesl pomocí hostitele z netopýra – tím mohl být například luskoun.

Čína během epidemie využívala důmyslnou cenzuru, ukazují dokumenty. Do boje povolala i statisícovou kyberarmádu

K tomu se přiklání Andersonová, ve Wu-chanu byly podle ní pro takový scénář ideální podmínky.  Přesto si myslí, že hledání původu může trvat další dekády.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!