Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Toxická kombinace nečinnosti a špatných rozhodnutí.‘ Útok ve Vídni stále budí emoce

Pietní akt k uctění památky obětí teroristického útoku ve Vídni. (3. listopadu 2020) foto: Reuters

V rakouské metropoli se v úterý vzpomínalo na teroristický útok, který si ve večerních hodinách 2. listopadu 2020 vyžádal čtyři oběti a několik desítek zraněných. Podle odborníků byl loňský teroristický čin součástí „podzimní ofenzivy“ takzvaného Islámského státu.
  20:01

Na pietním místě v centru Vídně nedaleko synagogy uctili památku obětí vrcholní představitelé státu v čele se spolkovým prezidentem Alexanderem Van der Bellenem a kancléřem Alexanderem Schallenbergem.

Při teroristickém útoku ve Vídni zemřeli čtyři civilisté. Je to boj mezi civilizací a barbarstvím, řekl Kurz

Pondělí 2. listopadu 2020 byl poslední večer před ohlášeným druhým rakouským lockdownem spojeným mimo jiné s uzavřením hospod a restaurací. Proto byly lokály v centru Vídně a obzvláště v okolí takzvaného Bermudského trojúhelníku, kde střelba začala, plné lidí.

Útočník, dvacetiletý Kujtim Fejzulai, v Rakousku narozený Albánec s kořeny v Severní Makedonii, šel na jistotu. Než kolem sebe začal střílet, dal na Facebooku najevo spřízněnost s takzvaným Islámským státem (IS).

Rakouská policie sice tehdy sklidila uznání, že mezi prvním telefonátem na tísňovou linku, že se v centru města střílí, a zneškodněním útočníka uběhlo pouhých devět minut, pozdější vyšetřování ale odhalilo značné nedostatky, pokud jde o dlouhodobé sledování potenciálních útočníků z řad islámských radikálů.

Hlavně se ukázalo, že si jednotlivé bezpečnostní složky zřejmě nepředávaly všechny potřebné informace. Fejzulai byl policii známý, protože chtěl vycestovat do Sýrie a bojovat za IS.

„Toxická kombinace nečinnosti“

Soud ho za to poslal do vězení, avšak následně předčasně propustil i kvůli příslibu, že se zapojí do programu na deradikalizaci. Policie ho přestala sledovat a nereagovala ani na zprávy zahraničních tajných služeb, že se snažil obstarat munici na Slovensku.

Rok od atentátu si ve Vídni připomněli pietním aktem. „Toto město je silné,“...
Policie hlídá okolí náměstí Schwedenplatz, kde došlo v pondělí večer k...

Komise, která měla počínání policie objasnit, konstatovala, že šlo o „toxickou kombinaci nečinnosti, opožděného jednání a špatných rozhodnutí“.

I když měli vyšetřovatelé brzy jasno, že atentátník neměl spolupachatele, zůstává po roce sedm mužů i nadále ve vazbě kvůli podezření, že byli s útočníkem v kontaktu a věděli o jeho plánech.

Rakouský bezpečnostní expert Nicolas Stockhammer, působící na univerzitě v Kremsu (Kremži), nedávno označil atentát ve Vídni za součást „podzimní ofenzivy IS“, která měla připomenout, že ani po vojenské porážce v Iráku a Sýrii nepřestal existovat.

V deníku Die Presse upozornil na časovou souslednost s třemi dalšími útoky, jež se krátce za sebou odehrály v Drážďanech a dvakrát ve Francii. Při jednom z nich byla sťata hlava učiteli Samuelu Patymu, jenž ukázal žákům karikatury proroka Mohameda.

Po atentátu provedla rakouská policie opakované zátahy proti dalším islámským radikálům. Úřady nechaly zavřít několik mešit a spolků. Parlament následně schválil soubor protiteroristických zákonů. Nově třeba zavedl i skutkovou podstatu trestného činu „nábožensky motivovaného extremismu“. Byla usnadněna možnost sledovat rizikové radikály pomocí elektronického náramku. Poslanci též vyčlenili 125 milionů eur (přes tři miliardy korun) na lepší vybavení bezpečnostních složek.

Jakkoli měla přijatá opatření podporu veřejnosti, některá přesto vyvolala pochybnosti. Platilo to hlavně o „mapě islámu v Rakousku“ vypracované ústavem pro islámskou teologii na vídeňské univerzitě.

Interaktivní mapa, nad níž převzala záštitu ministryně pro integraci Susanne Raabová, totiž obsahovala i řadu osobních údajů členů muslimských organizací, včetně přesných adres. Po kritice, že může navádět k útokům na muslimy, byla přepracována.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat