4. prosince 2009 23:14, aktualizováno 6. 12 9:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tragédie na ruské diskotéce. Výbuch si vyžádal přes sto mrtvých

Tragédie při výbuchu pyrotechniky na diskotéce v ruském Permu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tragédie při výbuchu pyrotechniky na diskotéce v ruském Permu | foto: ČTK/AP

MOSKVA Na 103 osoby zatím podle agentury ITAR-TASS vzrostl počet mrtvých mezi návštěvníky nočního klubu v ruském Permu asi 1200 kilometrů východně od Moskvy, kde v noci z pátku na sobotu propukl požár.

Smrtelná bilance se může zvýšit: více než 130 osob utrpělo zranění a zdravotní stav několika desítek lidí byl označen za kritický. Úřady popřely, že by tragédie byla důsledkem teroristického útoku; policie se přiklání k variantě nešťastné náhody a předběžně zadržela dva majitele klubu.

Podle dostupných zpráv v klubu "Chromý kůň" explodovala zábavní pyrotechnika připravená jako součást večírku k osmému výročí založení tohoto podniku. Jeden ze spolumajitelů nicméně při policejním výslechu odmítl, že by se s pyrotechnikou nakládalo nedbale.

Vysoký počet mrtvých a zraněných je dáván do souvislosti s tím, že klub měl pouze jediný východ. Na parketu současně s požárem propukla panika a někteří lidé byli ušlapáni. Mezi zhruba 300 návštěvníky převažovala mládež.

Exploze zábavné pyrotechniky v Permu

Podle agentury ITAR-TASS byli v klubu i dva Španělé, kteří vyvázli bez újmy; agentura zároveň informovala, že mezi oběťmi nebyli zaznamenáni cizinci. Z více než stovky mrtvých bylo zatím identifikováno 57 osob. Ani u řady zraněných se ještě nepodařilo zjistit jejich totožnost, protože někteří lidé jsou stále v bezvědomí či v šoku a nekomunikují se svým okolím.

Klub měla tento měsíc navštívit kontrola

Světlana Kuvšinová, která byla v klubu, agentuře AP řekla, že hořet začalo poté, co byly odpáleny tři světelné fontány. Jiskry prý zapálily umělohmotné desky, kterými byl obložen strop. "Oheň propukl během pár vteřin. Jako by chytil stoh sena. Byla jenom jedna cesta pryč. Skoro mě ušlapali," prohlásila šokovaná dívka.

Hasiči se na místo neštěstí dostavili během několika minut a likvidace požáru jim trvala zhruba hodinu. Do Permu po tragédii přiletěl ruský ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu, jenž prohlásil, že v klubu byly porušeny protipožární předpisy.

Podle jeho informací byla majitelům objektu loni uložena pokuta a měli zjednat nápravu; opakovaná kontrola protipožárního inspektora se čekala tento měsíc. Šojgu navíc prohlásil, že pyrotechnika, která se v klubu nacházela, rozhodně nebyla určena k použití v podobném uzavřeném prostoru. Ruský prezident Dmitrij Medveděv označil tragédii v Permu za zločin, který musí být potrestán.

Permské úřady na událost reagovaly vyhlášením třídenního smutku v kraji; ruský státní rozhlas a televize zrušily vysílání zábavných pořadů plánovaných na tento víkend.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!