Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tribunály na Guantánamu jsou nelegální

Svět

  17:51
Washington - Nejvyšší soud Spojených států rozhodl, že prezident George Bush překročil svoje pravomoci, když nařídil vytvoření vojenských tribunálů pro vězně, kteří jsou pro podezření z terorismu zadržováni na základně Guantánamo.

Americká vlajka nad vězeňským táborem na Guantánamu foto: ČTK

Informaci o rozhodnutí soudu přinesla agentura AP s tím, že verdikt blokuje vojenské procesy s těmito vězni a představuje pokárání pro Bushovu vládu a její agresivní protiteroristickou politiku.


Klička s "nepřátelskými  bojovníky" nevyšla
Soudce John Paul Stevens dospěl k závěru, že v daném případě jsou vojenské tribunály protizákonné nejen z hlediska americké legislativy, ale také podle ženevských konvencí.
Bushova administrativa odmítá vězně na Guantánamu označit za válečné zajatce a tvrdí, že to jsou pouze nepřátelští bojovníci, na něž se ženevské konvence nevztahují.

Tribunály označované oficiálně jako vojenské komise schválil Bush po teroristických útocích z 11. září 2001. Podle skupin na ochranu lidských práv jsou nespravedlivé vůči obviněným.

"Je to zajisté hřebík do rakve myšlenky, že prezident může ustanovovat takové soudy," prohlásila Barbara Olshanskyová, právní ředitelka Střediska pro ústavní práva, jež zastupuje asi 300 guantánamských vězňů.

Na Guantánamu je v současnosti zadržováno kolem 460 mužů, kteří jsou podezřelí z napojení na teroristickou síť Al Kajda či afghánské extremistické hnutí Taliban. Pouze desítka těchto osob byla obviněna z konkrétních zločinů, před soud ale postavena nebyla.
Jejich případné vojenské soudy by byly první, které by Spojené státy vedly s cizinci od druhé světové války.

Kam s nimi
Rozhodnutí nejvyššího soudu vyvolává řadu otázek nejen kolem právního postavení guantánamských vězňů, ale i kolem toho, jak, kdy a kde budou vedeny jejich procesy. Zároveň podpoří už tak rozsáhlou mezinárodní kritiku Bushovy vlády, k níž se připojují i mnozí spojenci, například kvůli způsobu vedení války proti terorismu, kvůli Guantánamu či kvůli irácké věznici Abú Ghrajb.

Před dvěma lety soud odmítl Bushovo tvrzení, že je v jeho pravomoci zatýkat a zadržovat osoby podezřelé z terorismu a upírat jim na neomezenou dobu přístup k soudu či k právníkům. Prezidentův mluvčí Tony Snow oznámil, že Bílý dům se k rozhodnutí nejvyššího soudu nevyjádří, dokud právníci nebudou mít možnost rozsudek prostudovat. Zástupci Pentagonu a ministerstva spravedlnosti by se měli vyjádřit ještě během dneška.

Nicméně Bush na tiskové konferenci s japonským premiérem Džuničiró Koizumim řekl, že rozhodnutí bere vážně, ale zahájí konzultace se členy Kongresu, aby zákonodárný sbor zmocnil zvláštní vojenské soudy k souzení guantánamských vězňů.

Dnešní verdikt se týká pouze záměrů postavit zadržované před soud, nezahrnuje další otázku, jestli by měla být guantánamská věznice uzavřena. Uzavření věznice opakovaně požaduje řada mezinárodních organizací, včetně OSN. George Bush nedávno prohlásil, že i Spojené státy by "rády viděly Guantánamo prázdné", ale že je nezbytné počkat na rozhodnutí nejvyššího soudu ve věci mimořádných vojenských tribunálů, před které by měli být vězni postaveni.
Autor: