30. března 2019 14:37, aktualizováno  22:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přes 30 000 Palestinců se sešlo u hranic Pásma Gazy. Nejméně 4 při protestech zemřeli

Tisíce Palestinců se sešly k akci k prvnímu výročí každotýdenních příhraničních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisíce Palestinců se sešly k akci k prvnímu výročí každotýdenních příhraničních... | foto: Reuters

Gaza Desetitisíce Palestinců se v sobotu sešly u hranice Pásma Gazy na protestní akci k prvnímu výročí každotýdenních příhraničních protestů. Ty si od loňského března vyžádaly přes 200 mrtvých Palestinců a několik izraelských vojáků. Agentura AP s odvoláním na palestinské zdravotníky uvedla, že nejméně 33 protestujících bylo zraněno při střelbě izraelských vojáků. Agentura AP dále píše, že protesty si vyžádaly čtyři mrtvé Palestince.

Izraelská armáda uvedla, že se u hranice sešlo zhruba 30 000 demonstrantů. Někteří z nich podle izraelské armády na vojáky házejí kameny, výbušná zařízení a zapálené pneumatiky.

Izraelští vojáci do demonstrantů podle palestinských zdravotníků také střílí. Zraněno zatím bylo nejméně 33 Palestinců, napsala agentura AP, čtyři prý už zahynuli.

Palestinští aktivisté oblečení v oranžových vestách se snažili udržet demonstranty co nejdál od hraničního plotu, někteří z nich se přesto dostali až k němu.

Někteří z protestujících podle izraelské armády na vojáky házejí kameny,...
Tisíce Palestinců se sešly k akci k prvnímu výročí každotýdenních příhraničních...

U plotu na palestinské straně jsou rozestaveny polní zdravotnické jednotky. Z reproduktorů zaznívají národní písně.

Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze ještě před zahájením demonstrace zabili ráno izraelští vojáci jednoho Palestince. Lidé, kteří se v pátek večer sešli na nočním protestu, uvedli, že byl postřelen v sobotu brzy ráno asi 100 metrů od hranice a krátce na to zemřel. Izraelská armáda agentuře Reuters oznámila, že nemá o incidentu žádné informace. Palestinci podle ní házely v noci na hraniční plot výbušná zařízení.

Někteří Palestinci se v Pásmu Gazy v pátek sešli na obvyklou velkou páteční demonstraci navzdory rozhodnutí organizátorů protestů ji tento týden nepořádat. Izraelští vojáci při ní postřelili sedm lidí.

Protesty na hranicích Pásma Gazy označované jako Pochod návratu začaly loni 30. března v souvislosti se 70. výročím vzniku státu Izrael. Palestinci demonstrují za návrat na historická území svých předků a za zrušení blokády Pásma Gazy. Tu v roce 2007 zavedly Izrael a Egypt poté, co pásmo ovládlo radikální hnutí Hamás.

Humanitární organizace vyzvala ke zdrženlivosti během sobotních výročních demonstrací v zájmu vyhnutí se dalšímu krveprolití.

ČTK