Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Napětí v Izraeli. Z Pásma Gazy byla odpálena vlna raket, armáda se připravuje na další střety

Raketa mířící z pásma Gazy na Izrael. foto: Reuters

GAZA/TEL AVIV - Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele od úterního rána odpáleno 190 raket, proti kterým zasáhla izraelská protivzdušná obrana. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety a že 90 procent raket zlikvidovala protivzdušná obrana.
  8:13aktualizováno  23:05

Armáda útočila na cíle spojené s palestinskými radikály. V Pásmu Gazy přišlo o život deset lidí a kolem 30 bylo zraněno, v Izraeli museli zdravotníci ošetřit 46 lidí. Kromě Pásma Gazy Izraelci útočili na dům palestinského radikála v Damašku a zabili jeho syna a vnučku.

Hnutí Hamás vypálilo přes 650 raket. Po masivním protiútoku Izraele je nakloněno příměří

Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád Bahá abú Attu a skupina se zavázala, že ho pomstí. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že nechce další eskalaci. EU raketové útoky na Izrael odsoudila jako zcela nepřípustné a vyzvala k okamžitému zastavení bojů, Německo kritizovalo ostřelování Izraele a ohrožování civilistů.

Izraelská armáda ráno před zahájením palestinské raketové palby zasáhla dům abú Atty, který podle ní inicioval několik příhraničních útoků na Izrael a plánoval další. Armáda ho označila za „tikající bombu“. Při útoku zemřela také Attova manželka a dvě jejich děti byly zraněny.

Město Gaza a dým po odpalu raket na Izrael.
Plameny a dým po odpalu rakety na Izrael z města Gaza.

Izraelci v úterž zasáhli také dům představitele Islámského džihádu Akrama Adžúrího v Damašku, ale nezabili jeho, nýbrž jeho syna a vnučku. Pozdě večer sdělila izraelská armáda na twitteru, že právě zabila další tři teroristy z Islámského džihádu, kteří z Gazy odpalovali rakety na izraelské civilisty. 

Protiútok v Gaze

Ozbrojenci v Gaze na kroky Izraele reagovali odpálením raket. „Jdeme do války. Netanjahu překročil všechny hranice atentátem na velitele Jeruzalémských brigád (ozbrojeného křídla Islámského džihádu) Bahá abú Attu. Budeme reagovat tvrdě, „ uvedl velitel Islámského džihádu Zijád Nachla. Rovněž mluvčí Hamásu slíbil odvetu slovy „vražda za vraždu“.

U Tel Avivu protivzdušná obrana patrně sestřelila několik raket, což ukazuje video. Policie preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Izrael rovněž uzavřel přechody s Gazou a zmenšil námořní pásmo kolem palestinské enklávy na šest námořních mil. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Úřady v jižním a centrálním Izraeli nejprve vyzvaly civilisty, aby zůstali doma a nechodili do práce, pokud to není naprosto nutné. Později uvedly, že obyvatelé centrálního Izraele i Tel Avivu mohou do práce, pokud budou v blízkosti krytu.

„Izrael nechce další eskalaci, ale uděláme potřebné k sebeobraně,“ řekl po schůzi vlády její předseda Netanjahu. „Je k tomu zapotřebí vytrvalost a klidná hlava,“ doplnil.

Agentura AP poznamenala, že vyšší napětí přichází ve chvíli, kdy se Izrael nachází v politicky vypjaté situaci po posledních, zářijových volbách, po nichž dosud nebyla ustavena nová vláda. Snaží se ji sestavit Netanjahuův rival a někdejší šéf generálního štábu izraelské armády Benny Ganc. Ten označil izraelské nálety za správný krok.

Autor:

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....