Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
14. listopadu 2019 7:17, aktualizováno  11:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael uzavřel s palestinským Islámským džihádem příměří, ten ho po pár hodinách porušil

Stoupající dým po explozi rakety v pásmu Gaza. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stoupající dým po explozi rakety v pásmu Gaza. | foto: Reuters

JERUZALÉM Izrael a radikální palestinská skupina Islámský džihád se dohodly na příměří v Pásmu Gazy a jeho okolí, které ale bylo brzy porušeno. Existenci dohody oznámil palestinský mluvčí a později ji potvrdila izraelská armáda. Podle médií začalo příměří platit v 05:30 místního času (04:30 SEČ). Jen několik hodin poté bylo ale na jih Izraele vypáleno pět raket, uvedla na twitteru izraelská armáda s tím, že dvě rakety zachytil protiraketový štít.

Bilance předchozích útoků proti radikálům v Pásmu Gazy, které Izrael zahájil v úterý, podle Palestinců stoupla na 34 mrtvých a téměř sto zraněných. Na izraelské straně utrpěli zranění od šrapnelů či skla tři Izraelci.

Příměří mezi skupinou Islámský džihád a Izraelem pomohl dojednat Egypt. Podle agentury Reuters svědek na místě potvrdil, že boje ustaly. Jak nicméně informoval list The Jerusalem Post, půl hodiny po zahájení příměří se opět ozvaly sirény a z Gazy bylo na jih Izraele vypáleno několik raket.

Podle listu The Times of Israel souhlasila palestinská skupina Islámský džihád, že přestane odpalovat na izraelské území rakety a že zajistí, aby protesty podél hranice Pásma Gazy s Izraelem byly pokojné. Izrael podle listu naopak souhlasil, že nebude podnikat cílené útoky na členy Islámského džihádu a přestane střílet na protestující na hranicích.

Několik hodin před zveřejněním informace o příměří zahynulo při izraelském útoku na město Dajr al-Balah osm lidí. Podle palestinských úřadů šlo o členy jedné rodiny, mezi nimiž byla i jedna žena a jedno dítě. Útok si vyžádal také dvanáct zraněných. Podle izraelské armády byl jednou z obětí velitel Islámského džihádu Rasmí abú Malhús, který velí právě raketovým útokům. Izraelský list Haarec informoval, že krátce po útoku na Dajr al-Balah se rozezněly sirény ohlašující raketový útok v izraelském městě Sderot severně od palestinského Pásma Gazy.

Izraelská armáda své útoky v Pásmu Gazy, které míří i na soukromé domy, hájí. Jak ve čtvrtek uvedl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus, velitelé Islámského džihádu své domy využívají i jako sklady zbraní, čímž z nich dělají legitimní cíle. Další informace o útoku, při kterém zahynulo několik členů jedné rodiny, nevěděl, nicméně radikálové podle něj využívají své rodiny jako lidské štíty. „Všechny naše operace jsou promyšlené, přiměřené a zaměřené jen na vojenské cíle patřící Islámskému džihádu,“ dodal Konrikus.

O chystaném příměří se spekulovalo již ve středu, kdy generální tajemník Islámského džihádu Zijád Rušdí Nachala zveřejnil podmínky ukončení útoků. V úterý zabil Izrael jednoho ze členů vedení Islámského džihádu Bahá abú Attu. V odvetě za jeho smrt od úterý z Pásma Gazy vypálili na Izrael nejméně 400 raket.

Podle nejmenovaného izraelského představitele je klid zbraní podmíněn tím, co se bude dít v terénu. Doplnil, že vůči Islámskému džihádu nebyly učiněny žádné ústupky a že Izrael zůstává ostražitý. „Ublížíme těm, kteří budou ubližovat nám,“ uvedl tento zdroj citovaný listem The Jerusalem Post. „Izrael dosáhl svých operačních cílů. Islámský džihád byl významně zasažen, infrastruktura byla zničena a zabito bylo přes 20 teroristů,“ dodal.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?