Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trojice lídrů EU převzala Nobelovu cenu za mír, čeští politici chyběli

Svět

  13:40aktualizováno  15:25
OSLO - Trojice vrcholných představitelů Evropské unie na radnici v norské metropoli Oslu převzala letošní Nobelovu cenu za mír. Ceremonii přihlížely dvě desítky evropských státníků, vedoucí představitelé ČR však mezi nimi nebyli.

Předávání Nobelovy ceny za mír. Zleva norská královna Sonja, Martin Schulz, José Manuel Barroso, Herman Van Rompuy a norský král Harald foto: ČTK

Ocenění získala EU jako celek, z rukou předsedy Nobelova výboru Thorbjörna Jaglanda ho ale symbolicky převzali unijní prezident Herman Van Rompuy, předseda Evropské komise José Barroso a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. S cenou je spojena finanční odměna ve výši 930.000 eur (asi 23,5 milionu korun), peníze unie věnuje na dobročinnost.

Ceremonii byli přítomni mimo jiné francouzský prezident François Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová či polský premiér Donald Tusk. Ti všichni odměnili laureáty dlouhým potleskem vestoje. Nejvyšší představitelé České republiky v Oslu chyběli: pozvání nepřijal prezident Václav Klaus, omluvil se premiér Petr Nečas i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Starosta Osla vítá německou kancléřku Merkelovou.

Starosta Osla vítá německou kancléřku Merkelovou.

Francouzský prezident Hollande si předávání ceny ujít nenechal.

Francouzský prezident Hollande si předávání ceny ujít nenechal.

Účast ale odmítl například rovněž britský premiér David Cameron a další politici. Klaus dnes nicméně řekl, že neúčast vrcholného představitele České republiky na slavnostním předání Nobelovy ceny není nijak významná a nestojí ani za diskusi.

Jagland zdůraznil, že unie se velkou měrou podílela na přeměně starého kontinentu ze "světadílu války na světadíl míru" a že její vznik byl "krokem vpřed". "V čase nejistoty tento den lidem v Evropě a na celém světě připomíná základní účel Evropské unie: teď i v budoucnu spojovat dohromady evropské národy," řekl Van Rompuy.

Volba letošního laureáta Nobelovy ceny za mír vzbudila i kritické reakce. Rozhodnutí odsoudila třeba trojice dřívějších nositelů ceny včetně jihoafrického arcibiskupa Desmonda Tutua, podle nichž EU rozhodně není zastáncem míru. Jiní zase upozorňovali, že není moudré oceňovat spolek, který se nyní s obtížemi potýká se závažnou hospodářskou krizí.

Klaus: Je to tragický omyl

Takovou kritiku ale hlavy unijních institucí mezi řádky odmítli. "Dnes držíme jeden z nejviditelnějších symbolů jednoty v rukou. Je to euro, měna Evropské unie," bránil projekt společné měny a společnou ekonomickou budoucnost sedmadvacítky předseda EK Barroso.

Český prezident známý svými euroskeptickými názory v říjnu označil udělení Nobelovy ceny za mír Evropské unii za tragický omyl. Ocenění podle něj má smysl, pokud se dává konkrétnímu člověku, nikoli byrokratické instituci.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!